iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Żołnierze pomogą seniorom przebywającym w szpitalach zobaczyć się z najbliższymi

Zdjęcie: WOT
Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w okresie przedświątecznym, od 21 do 24 grudnia ułatwią nawiązanie wideopołączenia pomiędzy osobami starszymi przebywającymi w szpitalach, placówkach opiekuńczych i kombatantami, a ich rodzinami i bliskimi.

Projekt „Łączymy na święta” odpowiada na potrzeby seniorów, którzy z powodu choroby lub izolacji mają ograniczony kontakt z rodziną i bliskimi. Wsparciem wojska w ramach tego projektu zostaną objęte osoby starsze, które przebywają w szpitalach, w tym na oddziałach covidowych oraz w Domach Pomocy Społecznej, a także kombatanci. Dzięki wsparciu żołnierzy będą oni mogli porozmawiać z najbliższymi poprzez wideopołączenia.

 

Pomysłodawcą projektu są wojska obrony terytorialnej. I to właśnie terytorialsi będą odpowiadać za organizację połączeń wideo. – To efekt naszych doświadczeń ze służby w DPS-ach oraz szpitalach covidowych i onkologicznych, gdzie obowiązuje ścisła izolacja chorych. Wśród nich jest wiele osób starszych, wykluczonych cyfrowo, które łakną kontaktu z rodziną – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

 

Żołnierze w najbliższych dniach będą się kontaktować z tymi placówkami w celu ustalenia ich potrzeb. Wsparcie w ramach akcji „Łączymy na święta” można też zamówić osobiście poprzez kontakt z numer infolinii: 800 100 115 lub przesłanie wiadomości na adres: pomocwot@mon.gov.pl.

 

Działania przeciwepiedemiczne wiążą się z koniecznością ścisłej izolacji części najciężej chorych oraz osób szczególnie narażonych na zakażenie. Wiele z tych osób to osoby starsze, które nie dysponują kompetencjami i wyposażeniem umożliwiającym nawiązanie i utrzymanie kontaktu z rodziną. Taki kontakt jest szczególnie ważny, gdyż wzmacnia wolę walki z chorobą. Zapobiega poczuciu osamotnienia i wzmacnia psychicznie szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter. Nikt nie rozumie tego lepiej niż żołnierze – weterani, którzy wiele takich świąt spędzili z dala od swoich rodzin. Stąd pomysł uruchomienia akcji „Łączymy na święta”. To kolejna aktywność wojska w ramach operacji „Trwała Odporność”, której celem jest ograniczanie skutków transmisji koronwirusa i wsparcie walki państwa.

 

W 12 WBOT przeprowadzonych zostało dotychczas kilka połączeń testowych. Pacjenci rozmawiali już ze swoimi bliskimi. Połączyli się też z rodziną, która mieszka w Wielkiej Brytanii.

Przygotowaniem połączeń wideo zajmą się wyłącznie żołnierze, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem lub ci, którzy będą mieli negatywne wyniki testów na Covid-19. Łączenia mają się odbywać z użyciem wojskowych tabletów. W trakcie akcji „Łączymy na święta” terytorialsi będą działać razem z psychologami i kapelanami.


Tagi: WOT, pomoc, wojsko
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również