iOstrowWlkp.pl reklamy
Z prokuratury

Złamali bankowe zabezpieczenia, zamówili 14 sztabek złota. Grozi im 10 lat

2020-08-13 13:08:00
Ostrowska prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko pięciu członkom zorganizowanej grupy przestępczej w wieku 29-60 lat, mieszkańcom Mazowsza, którzy przełamując zabezpieczenia sieci internetowej jednego z banków świadczących usługi bankowości elektronicznej, dokonali szeregu nieuprawnionych wypłat środków pieniężnych z kont podmiotów gospodarczych w Południowej Wielkopolsce (łącznie na kwotę ponad 718 tys. zł).

Mężczyznom zarzucono również dokonanie w maju 2019 r. analogicznego przestępstwa na szkodę osób fizycznych na terenie w województwa mazowieckiego, gdzie wysokość skradzionych z rachunków bankowych środków wyniosła 138 tys. zł.

- W toku śledztwa prowadzonego z udziałem Wydziału do Spraw Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Katowicach ustalono, iż członkowie grupy posługując się zduplikowanymi kartami SIM i za pośrednictwem sieci Internet, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez upoważnienia i przełamując zabezpieczenia, dokonali w tym samym czasie kilkunastu transakcji, dokonując wypłat na ustalony i kontrolowany przez nich rachunek bankowy. Następnie środkami tymi dokonali zapłaty za zamówione dzień wcześniej 14 sztabek złota, które jeszcze tego samego dnia w województwie śląskim odebrali - informuje Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Członkowie grupy byli doskonale zorganizowani, posiadali profesjonalny sprzęt komputerowy z mobilnym dostępem do Internetu, sfałszowane dokumenty tożsamości, korzystali ze zduplikowanych kart SIM. Celem utrudnienia wykrycia w trakcie przestępczej działalności korzystając z dostępu do sieci internetowej poruszali się pojazdami z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi łącząc się do różnych masztów operatorów sieci komórkowych.

Za działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, (258 § 1 kk) i dopuszczenia się oszustw komputerowych (287§1 kk) wobec mienia znacznej wartości (294§1 kk) grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora względem czterech oskarżonych do chwili obecnej stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie trwa oczekiwanie na wyznaczenie rozprawy przed Sądem Okręgowym w Kaliszu.

Źródło: prokuratura.kalisz.pl


Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
POLUB NAS NA FACEBOOK