iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Zdecydowana większość ostrowian rozliczyła się z fiskusem elektronicznie

2022-05-31 10:05:00

Rozliczenie PIT za 2021 rok dobiegło końca, przynosząc kolejny rekord w liczbie e-PIT-ów. W całej Polsce niemal 20 mln dokumentów zostało przekazanych fiskusowi drogą elektroniczną. 1,9 mln z nich to PIT-y Wielkopolan. Elektroniczne zeznania stanowiły w naszym województwie aż 92% wszystkich złożonych deklaracji PIT.


Wielkopolanie coraz chętniej korzystają z możliwości rozliczenia podatku przez Internet. W tym roku już tylko niewielki odsetek z nich zdecydował się na złożenie papierowej wersji PIT. Aż 92% wszystkich złożonych w tym roku w Wielkopolsce deklaracji to zeznania elektroniczne.

 

- W naszym urzędzie skarbowym ilość elektronicznych zeznań stanowiła 94% wszystkich złożonych PIT-ów – mówi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim, Krzysztof Chmielewski.

 

Coraz większą popularnością cieszy się usługa Twój e-PIT – prawie połowa wszystkich wielkopolskich PIT-ów została rozliczona za pomocą tego narzędzia.

- To szybka, wygodna i bezpieczna metoda rozliczenia – nasz PIT jest w tej usłudze automatycznie generowany, co sprawia że dla sporej części podatników rozliczenie ogranicza się do kilku kliknięć – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu. - Było to możliwe dzięki obsłudze blisko 2,3 mln informacji od pracodawców (PIT-11).

Dzięki temu narzędziu nie sposób również zapomnieć o złożeniu deklaracji - wszystkie wstępnie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38, których podatnicy nie zatwierdzili samodzielnie, z upływem 2 maja zostały automatycznie zaakceptowane i przesłane do urzędów skarbowych.

- W Wielkopolsce takie automatycznie rozliczone e-PITy stanowiły ponad ¼ wszystkich złożonych zeznań – informuje rzeczniczka. Elektroniczne usługi KAS Dzięki stale rozwijanym narzędziom elektronicznym, coraz szybciej obsługiwane są też zwroty podatku. Część tego procesu odbywa się automatycznie, dzięki czemu podatnicy otrzymują pieniądze już nawet w ciągu kilku dni od złożenia zeznania.

Klienci mogą też sprawdzać na bieżąco status zwrotu swojego podatku w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), dostępnym na stronie podatki.gov.pl. Personalizacja danych w e-Urzędzie Skarbowym sprawia, że zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych dla niego informacji i usług.

 Czytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
BISTRO NA TALERZU