iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Zdali egzamin z pętli taktycznej

2022-07-29 07:07:00
Zdjęcie: WBOT

61 ochotników z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej pomyślnie zdało egzamin pętli taktycznej. W skwierzyńskim 151 batalionie lekkiej piechoty kończy się właśnie pierwsza w tym roku edycja „Wakacji z WOT”. Teraz rekruci, także z naszego regionu, będą przygotowywać się do uroczystej przysięgi wojskowej.


Kandydaci na terytorialsów przez czternaście dni, w pocie czoła, uczyli się podstaw rzemiosła wojskowego. Choć pierwsza w tym roku edycja „Wakacji z WOT” jest już na finiszu, wcale nie oznacza to zakończenia nauki. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa 3 lata i podlega weryfikacji umiejętności. Ochotnicy dziś po raz pierwszy przystąpili do wojskowego egzaminu tzw. pętli taktycznej, która sprawdza, czego rekruci nauczyli się podczas szkolenia.

Egzamin rozpoczyna się wraz z ogłoszeniem alarmu na kompanii. To sygnał, że rekruci muszą szybko spakować się i w sekcjach dotrzeć do konkretnego miejsca, w którym otrzymają od swoich dowódców zadania. Przyszli terytorialsi muszą pokazać, że potrafią działać w swoich sekcjach (drużynach) i poprawnie przekazują sobie sygnały. Mimo, iż instruktorzy i dowódcy cały czas oceniają rekrutów, nad bezpieczeństwem podczas realizacji działań czuwają Duchy. To instruktorzy, którzy tym razem nie udzielają rad i już nie pomagają w osiągnięciu celu. Na tym etapie, duch bacznie obserwuje i rozlicza decyzje oraz sposób działania, czy przekazywania sygnałów przez przyszłych żołnierzy. Reaguje jedynie w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu.

- Nasi rekruci wytrwale dążą do celu. Walczą ze swoimi słabościami, bo chcą sobie udowodnić, że podołają wyzwaniu, jakie podjęli. W większości są to młodzi ludzie – uczniowie i studenci. Wielu z nich deklaruje, że chciałoby związać swoją przyszłość właśnie z wojskiem. Dziś sprawdzaliśmy ich umiejętności strzeleckie i taktyczne pod kątem bezpiecznego i świadomego posługiwania się bronią – tłumaczy por. Łukasz Sobiech, dowódca kompanii szkolnej 151 blp w Skwierzynie, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas egzaminu żołnierze muszą zmierzyć się z takimi zadaniami jak: marsz na azymut, pokonywanie terenu różnymi sposobami, ładowanie magazynka na czas czy, ewakuacja i udzielanie pomocy medycznej poszkodowanemu na polu walki. Dodatkowo, rekruci sprawdzani są z takich zagadnień, jak: wykonywanie okopu, taktyka, dostarczanie amunicji na czas czy strzelanie. Warto dodać, że każdy dzień szkolenia, to kilkanaście godzin intensywnych działań w terenie.

Egzamin pętli taktycznej to przepustka do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej, która tym razem odbędzie się o godzinie 12:00, na Placu Bohaterów w Zielonej Górze. Będzie to podwójne święto, ponieważ tego dnia skwierzyński batalion otrzyma nazwę wyróżniającą „Skwierzyński 151. Batalion Lekkiej Piechoty Zesłańców Sybiru” oraz imię gen. bryg. Wincentego Nowaczyńskiego.Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
POLUB NAS NA FACEBOOK