iOstrowWlkp.pl reklamy
Poradnik

Zacznij od posprzątania bagażnika

Ceny paliw stale rosną, kierowcy zastanawiają się co robić by zaoszczędzić paliwo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele jest czynników, które nadmiernie zużywają paliwo. W naszym artykule nie tylko zdradzimy co na to wpływa, ale także jakie są sposoby na zaoszczędzenie kilku litrów.

Stale słyszy się o tym, że rzeczą, która znacząco wpływa na zużycie paliwa jest jazda po mieście. Oczywiście jest to prawda, jednak to tylko kropla w morzu czynników, które odpowiadają za nadmierne spalanie. Prawdą jest, że jeżdżąc po mieście raczej nie zaoszczędzimy paliwa, wpływ na to ma przede wszystkim ciągłe hamowanie i przyspieszanie. Dodatkowo przemykając ulicami miasta często się zapominamy i jedziemy raz na zbyt wysokich, a raz na zbyt niskich obrotach, co szkodzi jednostce napędowej. Ale, żeby nie było, że tylko miasto jest kopalnią wydatków, jeśli chcemy zaoszczędzić, poza miastem również nie ma się co rozpędzać. Powyżej 120 km/h zużycie paliwa gwałtownie wzrasta. Jak zatem jeździć, aby nie być stałym bywalcem stacji benzynowej? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

 

Jazda musi być płynna!

Po pierwsze, nasza jazda powinna być płynna i spokojna. Nie da się zawsze uniknąć gwałtownego hamowania, ale w miarę możliwości unikajmy gwałtownego przyspieszana. Jeśli widzimy zmieniające się światło na czerwone, nie wciskajmy nogi do podłogi w celu przejechania. Będzie to skutkować nie tylko większą stratą paliwa, ale także może prowadzić do kolizji. Warto wówczas wykorzystać hamowanie silnikiem.

           

Bagażnik ma większe znaczenie niż myślisz

Osoby, które wiedzą jak wygląda wnętrze samochodu wyścigowego, doskonale zdają sobie sprawę, że masa nie wpływa dobrze na przyspieszenie. W przypadku samochodów rajdowych wnętrze auta pozbawione jest m.in. tylnej kanapy, fotela pasażera, zapasowego koła, usuwa się też całą tapicerkę włącznie z bokami i sufitem. Nie ma jednak co wpadać w panikę, samochody przystosowane do codziennego ruchu nie mają, aż tak wielkich wymagań. Wystarczy, że usuniemy z naszego bagażnika lub wnętrza auta wszystkie niepotrzebne elementy, ci najbardziej oszczędni wyciągają nawet koło zapasowe, twierdząc, że do jazdy po mieście nie jest im do niczego potrzebne.

 

Sprzątamy i jedziemy taniej

Zacznijmy może jednak od samego bagażnika. Wśród kierowców są osoby, które auto traktują jak istny garaż, muszą się one liczyć, że jeśli nie uporządkują wnętrza swojego pojazdu będzie on więcej palił. Dodatkowe kilogramy bowiem mogą mieć ogromny wpływa na zużycie paliwa. Jeszcze gorzej jest w przypadku bagażnika dachowego. Elementy, które zmieniają opływ powietrza poważnie wpływają na spalanie. W takim przypadku zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20%. Jakie jest na to rozwiązanie? Najlepszym sposobem jest wożenie w aucie tylko niezbędnych rzeczy, które naprawdę nam się przydadzą. Wożenie zimą np. leżaka nie jest dobrym pomysłem. Nie dość, że zajmuje miejsce, to jeszcze przyczynia się do większej utraty paliwa. Nie tylko jazda wpływa na zużycie paliwa. Każdy dodatkowy odbiornik prądu, to dodatkowe obciążenie dla akumulatora, a co za tym idzie większe zużycie energii. Każda ładowarka samochodowa, radio oraz klimatyzacja pobierają paliwo, trudno jednak w upały wytrzymać bez klimy...

 

 
Źródło: motofakty.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR
Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage