iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Z wizytą w Naddniestrzu - o Raszkowie pisał Sienkiewicz

2019-11-05 12:11:00
Na zaproszenie Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu (Mołdawia) przedstawiciele Raszkowa uczestniczyli w uroczystościach związanych z 15-leciem istnienia tej polonijnej organizacji. Stowarzyszeniu prezesuje Natalia Siniawskia-Krzyżanowska, a wyjazd zorganizował Marek Pantuła z Przemyśla, który jest honorowym członkiem wspomnianego towarzystwa.

Odrębność Naddniestrza (ok. 200 km długości i 30 km szerokości) nie jest uznawana przez społeczność międzynarodową. Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” kultywuje i krzewi polskość na wschodnich rubieżach przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Skutecznie pozyskuje środki na odnowienie nagrobków na polskim cmentarzu w Raszkowie. Zakupiło również w Raszkowie budynek zwany Domem Polskim "Wołodyjowski". Stowarzyszenie wspiera wszelkie inicjatywy promujące kulturę polską wśród mieszkańców Naddniestrza.  

W programie wizyty było: spotkanie z Polonią w Centrum Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu, msza św. oraz czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza w Domu Polskim „Wołodyjowski”.  Odwiedzono również polską szkołę oraz polski cmentarz w Raszkowie, a także polską wieś Słoboda Raszków. Zwieńczeniem uroczystości był koncert w Tyraspolskim Domu Kultury, gdzie dla delegacji z Polski wystąpiły zespoły polonijne oraz Chór Naddniestrzański. W trzydziestoosobowej grupie gości znaleźli się m.in. doradca Ministra Spraw Zagranicznych prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, ambasador RP w Mołdawii Bartłomiej Zdaniuk oraz prof. Lech Wojciech Szajdak.

 

Natalia Siniawska-Krzyżanowska od początku jest prezesem Towarzystwa "Jasna Góra". Organizuje lekcje języka polskiego i zajęcia artystyczne, które cieszą się tu ogromnym zainteresowaniem. Towarzystwo i prowadzone przez nie zajęcia to wyspa polskości na terenach, które w Trylogii opisywał Henryk Sienkiewicz. W "Ogniem i Mieczem", to właśnie w Jarze pod Raszkowem uwięziona była piękna Helena przez czarownicę Horpynę. W "Panu Wołodyjowskim" jedna z najważniejszych narracji literackich związana jest również z Raszkowem i Azją Tuhajbejowiczem. Jubileusz pokazał jak Polacy rozsiani na Kresach przywiązani są  do polskiej kultury.

 

 

Tagi: raszków


- Fotorelacja -

Czytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
BISTRO NA TALERZU