iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Wolne czy zajęte? Elektroniczne tablice będą wskazywały miejsca parkingowe w Ostrowie Wielkopolskim

Zdjęcie: Google Maps - podobne tablice funkcjonują już w wielu miastach w Polsce.

Na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg firma Emitel zbuduje system monitorowania 1000 miejsc parkingowych w Ostrowie Wielkopolskim. Rozwiązanie oparte na technologii Internetu Rzeczy pomoże kierowcom szybciej odnaleźć wolne miejsca do parkowania.

Firma zbuduje sieć i zainstaluje 1000 czujników parkingowych na sześciu parkingach miejskich oraz 10 inteligentnych tablic informacyjnych. Czujniki będą posiadać dwa niezależne systemy detekcji pojazdu na miejscu parkingowym – radarowy oraz magnetyczny. W ramach współpracy z MZD w Ostrowie Wielkopolskim Emitel wdroży też system informatyczny do zarządzania rozwiązaniem.

System monitorowania miejsc parkingowych będzie oparty o sieć LoRaWAN oraz GSM w zakresie komunikacji z tablicami informacyjnymi. Informacje o wolnych miejscach parkingowych będą dodatkowo udostępnione dedykowanym aplikacjom parkingowym.

– Ostrów Wielkopolski chce być miastem inteligentnym, coraz bardziej przyjaznym mieszkańcom. Wdrażając taki system nie tylko poprawiamy jakość życia mieszkańców, ale również tworzymy infrastrukturę pozwalającą na lepsze zarządzanie miastem. System będzie ułatwiał znalezienie miejsca parkingowego. W miarę potrzeb będzie mógł być rozbudowywany – powiedział Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Budowa systemu kosztować będzie prawie 1,7 mln złotych. Pieniądze w całości pochodzą ze środków Unii Europejskiej, z projektu pn. „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”, oraz z budżetu państwa.

– Niezwykle nas cieszy, że Ostrów Wielkopolski zdecydował się na budowę systemu, który doskonale sprawdza się już w innych miejscach w Polsce. Jesteśmy przekonani, że realizacja koncepcji Inteligentnych Miast może stanowić wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej oraz przedsiębiorstw prywatnych i jednocześnie dumni, że rozwiązania Emitel w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju Inteligentnych Miast w Polsce. To rozwiązanie pomoże nie tylko w szybszej lokalizacji wolnych miejsc parkingowych, ale też spowoduje, że zmniejszy się ruch samochodów, które krążą w poszukiwaniu wolnego miejsca, kierowcy zaoszczędzą na paliwie i – co istotne z punktu widzenia ekologii – zmniejszy się emisja spalin – podkreślił Maciej Staszak, wiceprezes zarządu Emitel S.A.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI