iOstrowWlkp.pl reklamy
Sieroszewice

Wójt ugiął się pod presją mieszkańców. Prezes spółki nie odpuszcza

2021-07-22 08:07:00
Zdjęcie: zdjęcie poglądowe
Na wysypisku w Psarach nie będą jednak składowane odpady z ostrowskiego RZZO. Wiemy, jakie odpady miały tam trafić.

Pomiędzy samorządem Sieroszewic, a spółką Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wlkp., od 2019 r. trwały rozmowy ws. wydzierżawienia terenu, będącego w trakcie procesu rekultywacji, składowiska odpadów w Psarach. 

 

- Na ostatniej komisji (te nie są transmitowane w Internecie - przyp. red.), która odbyła się 24 czerwca 2021 r. prezes RZZO Marzena Wodzińska przedstawiła radnym szczegóły związane z propozycją zagospodarowania wysypiska. Jako wójt byłem zobowiązany zapoznać radę z ofertą, co też uczyniłem, ponieważ wpływy z dzierżawy zostałyby wykorzystane na poprawę infrastruktury i rozwój naszej gminy. Szanowni mieszkańcy przypominam, że ostateczną decyzję podejmują radni gminy, tak jak to uczynili otwierając w 2001 roku składowisko odpadów w Psarach - zwracał uwagę w wydanym 20 lipca br. oświadczeniu wójt Sieroszewic, Anatol Piaskowski. 

 

Wójt dementuje

Jednak kilka dni wcześniej, 16 lipca, wójt Sieroszewic wydał pierwszy w tej sprawie komunikat, w którym zwrócił uwagę, iż do opinii publicznej trafiają informacje związane z ewentualnym "dealem", mające - w jego opinii - wywołać jedynie negatywne emocje wśród lokalnej społeczności. 

 

- Kolportowane materiały w mediach społecznościowych i nie tylko, które trafiają do części mieszkańców naszej gminy wprowadzają Państwa w błąd, dlatego chciałbym zdementować pomówienia, plotki oraz insynuacje, które kierowane są pod moim adresem - czytamy w oświadczeniu wójta Sieroszewic. 

 

Jednocześnie dementował w nim, że składowisko planowane jest na 40 ha, gdyż obecny teren składowiska wynosi jedynie ponad 10 ha, z czego do zagospodarowania pozostało ok. 5 ha. Zaprzeczył także jakoby ewentualny transport miał niszczyć infrastrukturę drogową.

 

- Założeniem Spółki RZZO jest przewożenie ok. 4 samochodów dziennie przesortowanych i odsianych odpadów w specjalnych kontenerach. Nie są to potoczne "śmieciarki" - wyjaśniał Anatol Piaskowski.

 

Bez kasy i miejsc pracy?

Szybko się okazało, że sprawa się na tym nie zakończyła, bo kilka dni później, na stronie internetowej gminy, wójt Piaskowski poinformował, że definitywnie zerwał rozmowy z ostrowską spółką w sprawie wydzierżawienia gruntów podkreślając, że uczynił to, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Psar.

 

Jednocześnie uprzedził, że taki krok niesie za sobą konsekwencje dla gminy, przede wszystkim finansowe. Mowa m.in. o braku wpływów do budżetu gminy w wysokości, co najmniej 2,2 mln zł rocznie czy blokowaniu powstania nowych miejsc pracy dla mieszkańców gminy Sieroszewice. To jednak nie wszystko.

 

- Brak miejsca na składowanie odpadów odbieranych z gospodarstw domowych z terenu gminy, co wymagać będzie poszukiwania nowego zakładu zagospodarowania odpadów w odległości nawet kilkuset kilometrów od gminy. Rodzić to będzie znaczący wzrost kosztów obsługi systemu - uprzedza wójt Sieroszewic dodając, że od samego początku o wszelkich spotkaniach, rozmowach oraz ustaleniach informowani byli gminni radni. ​

 

"Co nie butwieje, nie wydziela odoru i nie truje"

Przedstawiciele ostrowskiej spółki RZZO przyznają, że są "po słowie" z władzami gminy Sieroszewice ws. wydzierżawienia gruntów na terenie składowiska odpadów w Psarach.

 

- Rozważamy taką możliwość, ale by tak się stało, chcieliśmy szczegółowo zaznajomić z tematem tak miejscowy samorząd, jak i oczywiście mieszkańców. Tym bardziej przykro mi obserwować, jak dwóch miejscowych radnych od kilku tygodni robi wszystko, aby do mieszkańców nie dotarły fakty na temat tej inwestycji, a jedynie nieprawdy mające wywołać nieuzasadniony strach. To, o tyle bolesna sprawa, że ta inwestycja to gigantyczny zarobek dla gminy, a więc dla mieszkańców, natomiast uciążliwość żadna - wskazuje Marzena Wodzińska, prezes RZZO w Ostrowie Wlkp. jednocześnie potwierdzając słowa wójta, że mowa o zastrzyku finansowym dla gminy w wysokości ok. 2 mln zł oraz dodatkowych miejscach pracy. 

 

O jak dużym terenie pod dzierżawę była mowa?

- Jeśli ta inwestycja doszłaby do skutku, to zamknęłaby się w granicach obecnego składowiska. O skali kłamstw na ten temat, którymi raczeni są mieszkańcy, może świadczyć fakt, że do ludzi docierają nieprawdziwe informacje o 40 ha, a tymczasem składowisko ma 10 ha. Powiem więcej, tam także nie urosłaby żadna góra śmieci, bo wysokość nie może przekroczyć tej, która już została tam osiągnięta. A więc nie ma mowy o żadnej ingerencji w krajobraz - zapewnia prezes ostrowskiej spółki. 

 

Wyjaśnia jednocześnie, że inwestycja dotyczyłaby składowania najbardziej neutralnej części odpadów. Mówiąc kolokwialnie tego co nie butwieje, nie wydziela odoru i nie truje. 

 

- Chodzi o tzw. balast, czyli np. szkło, kamienie, ceramikę, resztki tekstyliów oraz o tzw. stabilizat, czyli np. składniki mineralne, popiół, ziemia czy piasek. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek uciążliwym odorze. Nie są zagrożone ceny gruntów, krajobraz, przyroda. Dlatego nie odpuszczę i dotrę do mieszkańców z faktami. Żeby dowiedzieli się, co zyskają. A jako gmina zyskają gigantyczny zastrzyk pieniędzy, a co za tym idzie również inwestycje - przekonuje Marzena Wodzińska.

 

(alf) Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
POLUB NAS NA FACEBOOK