Wstępne porozumienie zawarte w sprawie projektu dyrektywy między Parlamentem i Radą UE poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.
Następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego zostaną od 2021 roku objęte zakazem sprzedaży w UE:
Dość rygorystyczne zmiany czekają także producentów butelek plastikowych, które będą musiały w znacznym stopniu pochodzić z materiałów z recyklingu.
To jednak nie wszytko. Producentów wyrobów tytoniowych także czekają zmiany. A chodzi o filtry stosowane w papierosach, które zawierają octan celulozy, który nie ulega biodegradacji. Porozumienie będzie też miało zastosowanie do sieci rybackich wykonywanych z tworzyw sztucznych. Producenci, a nie rybacy, będą ponosili koszty zbierania sieci utraconych na morzu.
Informacja o negatywnym wpływie produktu na środowisko naturalne powinna być zdaniem posłów obowiązkowo umieszczana na etykietach, aby uświadomić użytkownikom negatywne skutki wyrzucania gdzie indziej, niż do kosza niedopałków papierosów z filtrami, plastikowych kubków, nawilżanych chusteczek czy serwetek higienicznych.
Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie, z powodu powolnego tempa ich rozkładu. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach żółwi, fok, wielorybów i ptaków, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.
Poprzednia
Następna