Koncert Pieśni Patriotycznych „Rozkwitały pąki białych róż” nie jest pierwszą i jedyną inicjatywą patriotyczną organizowaną przez Stowarzyszenie Śpiewacze „LIRA”. Organizacja ta, obecna w przestrzeni kulturalnej Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu nieprzerwanie od czterech dekad, realizuje swoje działania „z potrzeby serca”, w duchu odpowiedzialności za kształtowanie postaw patriotycznych i rozbudzenia świadomości narodowej, szczególnie wśród młodego pokolenia.
Dzięki wytrwałości i systematycznemu podnoszeniu swoich umiejętności wokalnych chór „Lira” zdobył na przestrzeni wielu lat dużą sympatię widowni w różnym wieku. Szczególnym uznaniem publiczności obecnej w sali Ostrowskiego Centrum Kultury cieszą się cykliczne koncerty z okazji Dnia Matki i Święta Niepodległości, zaś w ostrowskich i okolicznych kościołach kolędy i pastorałki.
Tak było też podczas tegorocznego Koncertu Pieśni Patriotycznych, kiedy już wykonanie przez chór pierwszej pieśni pn. „Rozkwitały pąki białych róż” wywołało wśród obecnych na koncercie wiele pozytywnych emocji, stworzyło klimat zadumy nad tym co było i co przed nami.
Chórem dyrygowali posiadający wiele sukcesów w życiu artystycznym; w pierwszej części Łukasz Naczke, w drugiej części Magda Nowicka.
Podczas „Koncertu Pieśni Patriotycznych” chór „LIRA” zaprezentował wiele znanych, niezwykle melodyjnych, łatwo wpadających do ucha pieśni. Chórzyści zaśpiewali m.in. takie pieśni jak: Tu wszędzie jest moja Ojczyzna, Deszcz jesienny, Oka, Serce w plecaku, Biały Krzyż, czy Podaruj mi swoje serce. Uczestnicy koncertu na długo zapamiętają ostatnią pieśń – Tu jest moje miejsce. Na wysoką jakość wykonanych przez chór „LIRA” pieśni patriotycznych miały wpływ towarzyszące mu na trąbce Dominika Betka, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina i Szkoły Muzycznej II stopnia w Ostrowie Wielkopolskim oraz na flecie – Olga Owczarczak z Raszkowskiego Zespołu Muzyki Dawnej. Podczas wykonywania pieśni „Biały Krzyż” chórowi towarzyszyły solistki: Kasia Szukalska i Krystyna Kasprzak.
Oprócz chórzystów „Liry” i młodych artystów wystąpili gościnnie Ewa Obsadna i Paweł Obsadny – duet saksofonowo- akordeonowy. Cała sala dziękowała chórowi „LIRA” i jego gościom oklaskami na stojąco za wiele wzruszających chwil i przeżyć, włączając się do wspólnego śpiewu z łezką w oku. To przykład, jak na wspólnym śpiewaniu mogą spotykać się różne pokolenia; od dzieci poprzez młodzież aż do dojrzałych dorosłych w przekonaniu, że śpiew to sposób na szczęśliwe życie. To wspaniały powrót do tradycji, gdzie więź międzypokoleniowa była tą najistotniejszą, łączącą przeszłość z przyszłością.
Koncert prowadziła Alina Stefańska, której należą się podziękowania za piękną prezentację chóru „LIRA” i jego dorobku, za zaproszenie wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych i były śpiewane niegdyś w polskich domach. Dzięki niej ze sceny płynęły warte zapamiętania słowa, że poprzez pieśni patriotyczne przybliżamy naszą historię i ułatwiamy jej zrozumienie.
Po zakończonym koncercie Marzena Szykuła, prezes Zarządu chóru „LIRA” podziękowała wszystkim, którzy przybyli na tegoroczny Koncert Pieśni Patriotycznych, docenili czas, energię i serce, jakie członkowie chóru włożyli w przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia. To dodaje nam sił i motywuje do pracy. Nawiązując do słów greckiego filozofa i matematyka Pitagorasa (cytuję) „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów” stwierdziła, że pragnieniem chórzystów jest, aby ich śpiew zapadł głęboko w sercach i duszach ostrowian, by był motorem do pozytywnego myślenia i działania, do czynienia dobra w otaczającej nas rzeczywistości. Nasz dzisiejszy koncert – zaakcentowała – był hołdem oddanym ludziom, którzy ginęli za naszą wolność, dla których słowa Bóg – Honor – Ojczyzna to świętość, dla których wolna Ojczyzna była wartością najwyższą, jedyną. Czasy i ludzie się zmieniają, ale pamiętajmy – dodała – że naszym obowiązkiem jest dbanie o naszą Ojczyznę – nasz dom, o siebie nawzajem i o pokój na świecie, aby przelana krew naszych przodków nie poszła na marne.
Podziękowała władzom Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego, Ostrowskiego Centrum Kultury i Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie za pomoc w organizacji koncertu, zaś wszystkim życzliwym osobom za każdy serdeczny gest, wsparcie i pomoc w codziennej, szarej rzeczywistości. Poruszona występem chóru „LIRA”, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek napisała następnego dnia w Internecie, że to był wyjątkowo wzruszający, nostalgiczny i nad wyraz patriotyczny koncert. Wczorajsze popołudnie – podkreśliła - upłynęło nam na refleksji i zadumie, gdy wsłuchiwaliśmy się w pieśni patriotyczne płynące ze sceny Ostrowskiego Centrum Kultury. Widownia była poruszona. Dodała, że chór „Lira” tworzy dziś 33 śpiewaków. To osoby z różnymi niepełnosprawnościami, niewidomi i słabowidzący. To właśnie oni udowadniają, że hasło "Jestem tylko niepełnosprawny" jest tak prawdziwe.
W rozmowie ze mną po zakończonym koncercie Marzena Szykuła, prezes Zarządu chóru „LIRA” stwierdziła, że chór jest wielką, jedną rodziną. Śpiewamy utwory ludowe, patriotyczne, biesiadne, okolicznościowe oraz „standardy światowe”. Bycie razem i wspólne śpiewanie daje nam wiele radości i satysfakcji, dlatego staramy się aby to co robimy podobało się. Pragniemy przekazać tę radość mieszkańcom naszego miasta.
Patrząc na dorobek chóru „LIRA” wszystkim jego członkom i dyrygentom należy się szacunek, uznanie i podziękowanie za aktywne realizowanie swoich pasji, za żywiołowy sposób pokazywania swego dorobku, za kształtowanie wrażliwości i przeżyć artystycznych, za wzruszające chwile i bogatą paletę artystycznych wrażeń, za dawanie poprzez śpiew radości innym i wprowadzanie ich do lepszego, barwniejszego życia. Okażmy im tą drogą wdzięczność za wkład w działalność kulturalną swojego miasta, za piękne jego reprezentowanie podczas koncertów w kraju, jak i poza jego granicami. Warto tworzyć pozytywny klimat wokół chóru „LIRA”, wspierać go każdego dnia, pomagać mu w rozwoju, pokazywać, jak ten chór jest piękną wizytówką Ostrowa Wielkopolskiego. To niezwykle ważne, kiedy na horyzoncie Jubileusz 45.lecia jego istnienia, przypadający na przyszły rok.
Źródło: Kazimierz NawrockiPoprzednia
Następna