iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

W nagrodę pojechali do Włoch

Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl

Na początku września grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyła w wyprawie edukacyjnej do Włoch. Była to nagroda w konkursie na scenariusz lekcji pt. „Ocaleni z nieludzkiej ziemi. Polskie dzieci na tułaczych szlakach 1940-1950”.

Laureatami konkursu zostali uczniowie klasy 2d wraz z opiekunem – nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie Karolem Marszałem.

Głównymi punktami wyprawy ufundowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki były miejsca związane z udziałem polskich bohaterów w walkach na terenie Włoch podczas II wojny światowej.

W Monte Cassino uczestnicy zwiedzali klasztor benedyktynów a także przeszli na cmentarz żołnierzy polskich poległych w bitwie o Monte Cassino w 1944 r.

Wśród ponad 1000 poległych Polaków odnaleźli groby żołnierzy z naszego powiatu: Jana Hęciaka, Adolfa Karge, Stanisława Nowackiego, Antoniego Pieca, Stanisława Szymczaka, Franciszka Tadeji i Stanisława Wołoszowskiego, którym oddali hołd i zapalili znicze.

Kolejnego dnia uczniowie II LO przeszli Drogą Polskich Saperów (Cavendish Road) poznając trasę, jaką pokonały polskie wojska by ostatecznie wyzwolić Monte Cassino. Następny dzień wyjazdu poświęcony był na wizyty na dwóch kolejnych polskich cmentarzach wojennych: w Loreto uczniowie oddali hołd urodzonemu w Strzyżewie Leonowi Sadowskiemu, a w Bolonii uczcili pamięć Leona Pacyny z Przygodziczek oraz Sylwestra Szczęsnego z Westrzy.

Grupa zwiedziła także Rzym i bazylikę Domu Świętej Rodziny w Loreto oraz odpoczywała nad Morzem Adriatyckim.

Źródło: powiat-ostrowski.pl


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również