iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

W gminie Sośnie powstanie zbiornik retencyjny

Ponad 3 mln 600 tys. zł przeznaczył samorząd województwa wielkopolskiego na budowę nowych zbiorników wodnych w regionie. W sumie powstanie 51 nowych zbiorników.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego 23 kwietnia przyjął uchwałę dotyczącą podziału środków  przeznaczonych na prace związane z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych. W ramach programu dofinansowana zostanie budowa nowych zbiorników wodnych małej retencji.

 

Dofinansowanie dotyczy budowy zbiorników o powierzchni od 0,3 do 2 ha. W sumie za dofinansowanie w kwocie 3 mln 600 tys. zł w Wielkopolsce przybędzie 48 hektarów zbiorników wodnych (51 sztuk). Dotacja do 1 ha powierzchni zbiornika wodnego wynosi 75 tys. zł.  Ta dotacja przyznana jest osobom fizycznym. Natomiast w maju dofinansowanie otrzyma również gmina Sośnie w powiecie ostrowskim.

- Od wielu lat wspieramy powstawanie nowych zbiorników wodnych w Wielkopolsce. Obserwując olbrzymią suszę, która w szczególny sposób dotyka nasz region, staramy się zachęcać do budowy zbiorników małej retencji. Obserwuję, że z każdym rokiem wpływa co raz więcej wniosków na tego typu zadania. Zbiorniki wodne poza zwiększeniem retencji wody w środowisku podnoszą również bioróżnorodność a także pooprawiają swoisty mikroklimat – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

 

Budowa nowych zbiorników wodnych małej retencji jest jednym w kluczowych działań łagodzących skutki silnych zjawisk suszy występujących w ostatnich latach. Powierzchnia nowo powstałych zbiorników wodnych będzie mieścić się w zakresie 0,3 – 2,00 ha co umożliwia powstawanie zbiorników o zróżnicowanej powierzchni dostosowanej do potrzeb wnioskodawców. Zbiorniki powstaną na terenie 42 gmin w Wielkopolsce.

 

 

 


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również