iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

W czwartek odbędą się bezpłatne pokazy pierwszej pomocy

Zdjęcie: Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „SIRON", Oddział Ostrów Wielkopolski

W najbliższy czwartek w Centrum Aktywności Lokalnej w Ostrowie Wielkopolskim odbędą się bezpłatne pokazy "ABC pierwszej pomocy dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego". Będzie można zobaczyć jak wygląda pierwsza pomoc u osoby dorosłej, dziecka, niemowlęcia, a także zwierzęcia.

Pokazy odbędą się w godzinach 16:30 - 19:00. Nie obowiązują zapisy.

 

- Rocznie w Polsce dochodzi do 40 000 przypadków nagłego zatrzymania krążenia. Każda minuta opóźnienia w wykonaniu defibrylacji powoduje spadek przeżywalności o 3-4%. Właśnie dlatego chcemy zwiększyć świadomość w zakresie udzielania pierwszej pomocy i wychodzimy z inicjatywą bezpłatnych pokazów dla mieszkańców - mówi Maciej Burziwoda z Wielkopolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej „SIRON", Oddział Ostrów Wielkopolski.

 

Na terenie Ostrowa Wielkopolskiego każdego roku przybywa urządzeń ratujących życie - defibrylatorów AED, które znajdują się  w budynkach użyteczności publicznej, autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, pociągach, w zakładach pracy i miejscach ogólnodostępnych.

 

Defibrylator AED to urządzenie, które przywraca normalną pracę serca, przepuszczając impuls elektryczny o odpowiednim natężeniu przez mięsień sercowy. To niezwykle cenny sprzęt, ratujący ludzkie życie zwłaszcza w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Dzięki niemu można przeprowadzić resuscytację zarówno u małego dziecka, jak i osoby dorosłej. To urządzenie automatyczne i proste w obsłudze. Przykleja się elektrody u nieprzytomnej osoby, a defibrylator sam diagnozuje czy wymagane jest jego użycie i podpowiada, jak należy wykonać resuscytację.

 

Podczas pokazów wykorzystana zostanie rodzina najnowszych fantomów Laerdal QCPR (fantom osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia) służących do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Fantomy zostały wyposażone w bezprzewodowe czujniki przesyłające w czasie rzeczywistym wyniki prowadzonej resuscytacji.

 

Poza nowoczesną technologią ludzkich fantomów, nowością w południowej części województwa wielkopolskiego, będzie fantom zwierzęcia - psa. Tak, również u naszych czworonożnych przyjaciół dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia! Przewodnicy psów ratowniczych pokażą, jak udzielić pierwszej pomocy zwierzęciu.

 

Skrót ABC w nazwie projektu nie jest przypadkowy - jest to angielski akronim najważniejszych czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy: A - Airway - udrożnienie dróg oddechowych, B - Breatching - sprawdzenie oddechu metodą widzę, słyszę, czuję,  C - Circulation - sprawdzenie oznak krążenia.

 

Ważne! Defibrylatory AED znajdują się w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim, Galerii Ostrovia, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Batorego 21, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, na terenie Targowiska Miejskiego, przy ulicy Kościuszki w Biurze Zarządzania Kryzysowego, autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrowskim Centrum Kultury, Arenie Ostrów, przy ulicy Staroprzygodzkiej w siedzibie Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO" S.A. oraz na terenie ośrodka Piaski - Szczygliczka.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

CERMOTOR
MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI