iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.
Tematy artykułów ważne dla rolników i mieszkańców wsi w powiatu ostrowskiego.


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.


iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Autopromocja - Masz temat? Napisz list do naszej redakcji!
Ostrów Wielkopolski

„Unia Europejska - czas młodych”

2019-05-16 08:05:00

Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl
Polska od 15 lat należy do Unii Europejskiej. Z tej okazji w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego realizowany był projekt „Unia Europejska - czas młodych”. Przez kilka tygodni w szkołach trwały działania związane z poszerzaniem wiedzy o UE.

Na projekt składały się trzy przedsięwzięcia: dwuetapowy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, konkurs plastyczny oraz panel dyskusyjno-seminaryjny realizowany przez pracowników naukowych Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

Łącznie w przedsięwzięciach wzięło udział ok. 1500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu było pogłębianie wiedzy dotyczącej Unii Europejskiej, rozwijanie zainteresowań problematyką europejską, podkreślenie roli Polski we wspólnocie, uświadomienie znaczenia Unii Europejskiej jako organizacji pozapaństwowej, kształcenie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji o aktualnych wydarzeniach i problemach związanych z Unią Europejską.

Do młodzieży adresowane były poszczególne przedsięwzięcia: dwuetapowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej,  konkurs plastyczny.

Ponadto odbywały się panele dyskusyjno-seminaryjne w szkołach: I, II, III i IV Liceum Ogólnokształcącym oraz ZST, ZSE, ZSU, ZSBE, ZSTE, z udziałem pracowników naukowych z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz starosty ostrowskiego.

Specjaliści z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prowadzili wykłady i spotkania z młodzieżą poświęcone zasadom idei oraz zasadom funkcjonowania Unii, np. 26 marca 2019 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym gościła prof. Beata Przybylska- Maszner z WNPID Uniwersytetu Poznańskiego, która poprowadziła zajęcia pod tytułem „Unia Europejska jako aktor stosunków międzynarodowych”. Prelegentka przedstawiła zgromadzonemu audytorium szereg ciekawych kwestii dotyczących historii i dnia dzisiejszego UE. Młodzież, żywo zainteresowana była tematyką spotkania. Natomiast 2 kwietnia 2019 r. w I LO odbyło się spotkanie młodzieży klas trzecich z prof. dr hab. Maciejem Walkowskim z wykładem: „Polska w strefie Euro.Szanse.Zagrożenia.Dylematy”. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół międzynarodowych stosunków gospodarczych, ekonomii politycznej oraz polityki społecznej i ekonomicznej. Jest autorem licznych publikacji w języku polskim, angielskim i niemieckim, w tym ośmiu monografii naukowych.

Prelegentami byli także prof. dr hab. Cezary Trosiak z wykładem: „Bilans członkostwa Polski w UE - próba diagnozy”, dr Adam Barabasz z wykładem: „Strefa Schengen: zasady funkcjonowania i możliwości rozwoju”. Dzięki tym spotkaniom młodzież z pewnością wyniosła nie tylko merytoryczną wiedzę, ale także wiele refleksji.

Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy. Pierwszy etap Konkursu Wiedzy o UE odbył się w I LO. Każda szkoła wystawiła trzyosobowe zespoły. Wszystkim uczestnikom wręczone zostały powiatowe upominki.

 

13 maja odbyło się podsumowanie całości. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim: Kinga Lis, Piotr Paczkowski, Jakub Popiel.

Drugie ekipa uczniów II LO w składzie: Milena Bąkowska, Kinga Długa i Sandra Chmielina.

Na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci ZSE: Kamila Maciejewska, Sebastian Grzesiak i Adrian Frydryszak. Laureaci I miejsca przedstawili na forum swoją multimedialną prezentację.

W konkursie plastycznym zwyciężyła Aleksandra Pinkowska z ZSBE, a wyróżnienie otrzymała Paulina Błaszczyk z ZSU.

Starosta ostrowski laureatom złożył serdeczne gratulacje oraz wręczył każdemu nagrody w postaci kart upominkowych o wartości 200 zł. Zaprezentował także powiatowe inwestycje sfinalizowane dzięki funduszom unijnym.

 

 Fotorelacja


Źródło: powiat-ostrowski.plReklama - EUROWARSZTAT TOMIK


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Zapytaj prawnika

Reklama SMOK AUDIO


Autopromocja - Zamów reklamę w lokalnej Gazecie InternetowejiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl