iOstrowWlkp.pl reklamy
Z policji

Uciekał samochodem przed policjantami, bo był "wstawiony"

2022-12-15 12:12:00
Zdjęcie: KPP Milicz

Nawet do pięciu lat pozbawienia wolności grozi zatrzymanemu przez policjantów mężczyźnie, który kierując samochodem osobowym marki Renault Laguna w trakcie kontroli drogowej próbował uciec funkcjonariuszom. Mieszkaniec powiatu ostrowskiego został zatrzymany po krótkim pościgu – okazało się że w organizmie miał 1,2 promila alkoholu.

 


- We wtorek, 13 grudnia, kilka minut po godzinie 15 w miejscowości Police w gminie Krośnice policjanci postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego marki Renault Laguna, który w tym miejscu przekroczył dozwoloną prędkość jazdy. Kierowca zatrzymał się kilkanaście metrów od umundurowanego policjanta, po czym nawrócił i zaczął odjeżdżać z miejsca kontroli drogowej - informuje podinsp. Sławomir Waleński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.

Policjanci natychmiast za nim ruszyli w pościg. - Mundurowi włączyli w radiowozie sygnały świetlne i dźwiękowe wydając mężczyźnie polecenie do zatrzymania się. Ten jednak nie zareagował na to i kontynuował jazdę próbując uciec policjantom. Mężczyzna zjechał z głównej drogi i skręcił w boczną drogę, gdzie po przejechaniu około kilometra zatrzymał pojazd. Policjanci jadący za uciekinierem natychmiast podbiegli do jego samochodu i używając siły fizycznej wyciągnęli mężczyznę z samochodu. Szybko okazało się dlaczego 31-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego tak bardzo chciał uniknąć kontaktu z policjantami – otóż badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie 1,2 promila alkoholu!

W związku z tym policjanci doprowadzili zatrzymanego kierowcę do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu, gdzie wykonano z jego udziałem niezbędne czynności służbowe związane ze stwierdzonymi przestępstwami. Po ich zakończeniu mężczyzna został zwolniony. Samochód, którym kierowca będąc w stanie nietrzeźwości uciekał przed policjantami, został z miejsca zdarzenia odholowany na parking strzeżony.

Sprawa znajdzie swój finał w milickim sądzie, gdzie mężczyzna odpowie za ujawnione dwa przestępstwa oraz jedno wykroczenie drogowe. Policjanci przypominają, że za ucieczkę z miejsca kontroli drogowej i kontynuowanie jazdy pomimo polecenia do zatrzymania pojazdu mechanicznego wydanego przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tysięcy złotych. Postępowanie jest w toku.

Ponadto mężczyzna poniesie konsekwencje prawne związane z przekroczeniem przez niego dozwolonej prędkości jazdy, co było przyczyną podjęcia przez policjantów kontroli drogowej.

- Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie kierowali pojazdami po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w okresie zimowym, gdy drogi często są oblodzone lub pokryte śniegiem!

Źródło: KPP Milicz


Czytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
BISTRO NA TALERZU