Powodem takiego podejścia mogła być mentalność ówczesnych ludzi. Kobieta, która do 20 roku życia nie wzięła ślubu była narażona na szykany. Dlaczego jednak patronem tego święta jest św. Andrzej?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, skąd wywodzą się obrzędy andrzejkowe. Ze względu na to, że jest to święto niezamężnych kobiet, wielu uczonych dopatruje się jego korzeni w starożytnej Grecji. Imię Andrzej wywodzi się od greckiego słowa „andros”, które można tłumaczyć, jako człowiek, mężczyzna, mąż lub „anderios” oznaczającego męski.
Inni badacze łączą to święto z wierzeniami celtyckimi i germańskimi. Jedną z głównych ról w tamtej kulturze pełnił Frejr (inaczej Frej, Frey, Freyr, Yngwe) – patron płodności i urodzaju.Można więc zauważyć tu podobieństwo do św. Andrzeja, również będącego patronem tych dziedzin życia.
Obchody andrzejek w Europie zadomowiły się w XII wieku, jednak do Polski przywędrowały dopiero w wieku XVI. Dziś wróżby przeprowadzane w wigilię św. Andrzeja są ciekawą formą rozrywki, w tak zwane „ostatki”. Chociaż tradycja ta nie jest już traktowana tak poważnie, pomimo minionych wieków, nadal trwa.
Poprzednia
Następna