iOstrowWlkp.pl reklamy
Podsumowania

Taki był 2022 rok... Przeżyjmy to jeszcze raz!

Po miesiącach pandemii i lockdownu wreszcie powróciły masowe imprezy. Tego z pewnością wielu z nas tego brakowało. Były jednak i też te mniej miłe chwile i zdarzenia, o których przyszło nam informować w 2022 roku. Oto nasze subiektywne - bowiem nie sposób o wszystkim wspomnieć - podsumowanie minionego roku.

styczeń

 • Dziewięć nowych defibrylatorów AED – urządzeń do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, zostało zamontowanych w nowych autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim. Z defibrylatorów może korzystać każdy, nie tylko pasażerowie MZK.

 • W Ostrowie Wielkopolskim padła wysoka wygrana w Lotto. W grze Mini Lotto, 26 stycznia 2022 roku wygrano 302 433 zł. Szczęśliwy kupon został zakupiony w punkcie przy ul. Limanowskiego 8 w Ostrowie Wielkopolskim.

 

luty

 • Taka ciekawostka. 31-letni mężczyzna mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie zdecydował się na podróż rowerem... Jazdę wężykiem przerwała mu ostrowska drogówka. Policjanci nałożyli na cyklistę mandat w kwocie 2,5 tysiąca złotych i zakazali dalszej jazdy.
 • Tragiczna informacja dotarła ze szpitala w Siemianowicach Śląskich. Zmarł 32-letni mężczyzna, który doznał poważnych poparzeń, podczas pożaru hali produkcyjnej w Starym Stawie, do którego doszło 8 lutego. Mężczyznę śmigłowcem LPR przetransportowano do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

fot. JRG PSP Ostrów Wielkopolski

 

marzec

 • Arena Ostrów zalała się dobrocią w niebiesko-żółtych barwach. Mieszkańcy Południowej Wielkopolski otworzyli swoje serca i portfele. Dzięki temu podczas koncertu “Ostrów dla Ukrainy” zebrano 100 950 zł. Suma ta w całości przekazana zostanie na dwie organizacje wspierające ludność ogarniętej wojną Ukrainy. Koncert był wielkim świętem wsparcia, przyjaźni i zrozumienia.

 • Zakończyła się modernizacja interny B w ostrowskim szpitalu. Tym samym oba oddziały internistyczne zostały kompleksowo wyremontowane. Inwestycja kosztowała ok. 3 mln zł, z czego ok. 2,4 mln pochodziły z funduszy rządowych, budżet powiatu wsparł to zadanie kwota ok. 600 tys. zł, a szpital wyasygnował z własnych funduszy 24 tys. zł.
 • Zmarł ks. kan. Jerzy Kaniewski proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim.
 
kwiecień
 • „Twój Rytm” to drugi w dotychczasowym dorobku artystycznym utwór 11-letniego Szymona Tokarskiego, laureata festiwali i konkursów muzycznych, uczestnika czwartej edycji programu The Voice Kids. Piosenka powstała przy współpracy z labelem muzycznym Kids & Teens Records.

 

 • Monika Pyrek odwiedziła Szkołę Podstawową nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim. Ta znana i lubiana lekkoatletka poprowadziła zajęcia sportowe dla uczniów. Ćwiczenia odbyły się w ramach projektu KINDER Joy of moving Alternatywne lekcje WF, których mistrzyni jest pomysłodawcą. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowany oraz doświadczony zespół Fundacji Moniki Pyrek.
 • Niecodzienną interwencję podjęli funkcjonariusze ostrowskiej drogówki, gdy w miejscowości Antonin zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy, w którym znajdowała się kobieta, która potrzebowała pilnej pomocy lekarskiej. Mundurowi wiedzieli, że liczy się każda sekunda, w związku z czym podjęli pilotaż i bezpiecznie doprowadzili pojazd do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.
 
maj
 • Wygrali pierwszy mecz w U24 Ekstralidze, ale nie potrafili się z tego cieszyć. Drużyna U24 Arged Malesy Ostrów pokonała na swoim torze GKM Grudziądz 49:40, ale mecz kończyła w piątkę. Po koszmarnym karambolu w wyścigu szóstym do szpitala odwiezieni zostali Jakub Krawczyk i Matias Nielsen.
 • Pectus i Mrozu były gwiazdami majOSTaszków na ostrowskich Piaskach-Szczygliczce.

 • 15 maja odbyły się zawody kwalifikacyjne do Mistrzostw Polski Młodzików i Młodziczek w Tenisie Stołowym. Zawodniczki klubu LKS Orzeł Wysocko Wielkie, Aleksandra Nawrocka i Amelia Kucharska, wywalczyły drużynowe wicemistrzostwo Wielkopolski.
 • Ostrowskie kobiety w Ostrowskiej Radzie Kobiet wybrały przewodniczącą. Została nią Anita Świątek.
 • W Ostrowie Wielkopolskim ruszył 11. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Trwający tydzień festiwal to projekcje, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, pokazy specjalne oraz – oczywiście – konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

 

czerwiec

 • W Głuchołazach odbył się Ogólnopolski Festiwal Sportu Szkolnego w ramach którego został rozegrany turniej koszykówki 3×3. Województwo wielkopolskie reprezentowały wychowanki Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim – mistrzynie województwa wielkopolskiego 2022 w składzie: Maja Chmielecka, Iga Jasik, Zuzanna Mosińska oraz Zuzanna Wawrzyniak. Ostrowianki w rozgrywce finałowej spotkały się z reprezentacją województwa pomorskiego wygrywając 18:13. Nagrodę MVP turnieju otrzymała Iga Jasik.

fot. SP5 Ostrów Wlkp.

 

lipiec

 • Na torowisku w bliskiej odległości przystanku kolejowego Ostrów Wielkopolski Gorzyce doszło do tragicznego wypadku. Jeden z pracowników prowadzących prace naprawcze na linii kolejowej wypadł z drezyny. Na miejsce zdarzenia skierowano kilka zastępów straży pożarnej, policję, pogotowie ratunkowe oraz straż ochrony kolei. Niestety przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon poszkodowanego
 • Adam Spychała, strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim zdobył tytuł Mistrza Europy w zawodach FireFit. Zawody w wywodzącej się z Kanady dyscyplinie FireFit odbyły się w Hanowerze. Rywalizowali w nich zwodnicy z siedmiu państw Europy. Ostrowski strażak dostając się do reprezentacji narodowej pokonał po drodze kilkuset rywali.
 • 20 lipca policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim uroczyście obchodzili 103. rocznicę powstania Policji Państwowej. Trzech policjantów zostało odznaczonych medalami, 127 mianowano na wyższe stopnie policyjne - w tym, w korpusie oficerów starszych - jeden policjant, w korpusie oficerów młodszych jeden policjant, w korpusie aspirantów 70 policjantów, w korpusie podoficerów 41 policjantów oraz w korpusie szeregowych 14 policjantów.

fot. KPP Ostrów Wielkopolski

 

sierpień

 • Na pograniczu Ostrowa Wielkopolskiego i Gorzyc Wielkich znajduje się Węglozbyt, którego część akcji posiada Skarb Państwa. Jest składowiskiem węgla, ceny też są tam niższe niż w prywatnych skupach. Niestety, dostawy tego surowca wiązały się z gigantycznymi kolejkami. Sytuacja trwała kilka miesięcy.

 • Zmarł ks. kan. Zdzisław Gościniak, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrowie Wielkopolskim w latach 2002-2017.
 • Kierowca karetki pogotowia ratunkowego z Ostrowa Wielkopolskiego został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Do zdarzenia, w którym zginął 71-letni mężczyzna, doszło w 2018 roku na ul. Staroprzygodzkiej.
 • Zmarł Wojciech Gilarski. Był przewodniczącym Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego w latach 2002 - 2006.

 

wrzesień

 • Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim otrzymało zgłoszenie o osobie dryfującej na wodzie zbiornika Glinianki w miejscowości Odolanów. Po przybyciu pierwszych zastępów stwierdzono osobę dryfującą na wodzie w odległości około pięciu metrów od linii brzegu. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon.
 • Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego ostrowskiej komendy zatrzymali na terenie miasta mężczyznę, który 29 sierpnia uciekł z Aresztu Śledczego, podczas przemieszczania się do pracy.

fot. KPP Ostrów Wielkopolski

 • Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek wręczyła Filary Kultury 2022. To nagrody przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w Forum Synagoga. To cykliczne wydarzenie organizowane jest raz w roku z okazji Dnia Animatora i Pracownika Kultury.
 • W okolicy skrzyżowania ulicy Limanowskiego ze Szczecińską w Ostrowie Wielkopolskim, znaleziono zwłoki 53-letniego mężczyzny. Przybyły na miejsce lekarz wykluczył udział osób trzecich. Zwłoki jednak zostały zabezpieczone w celu przeprowadzenia sekcji. Zmarła osoba nie posiadała stałego miejsca zamieszkania.

 

październik

 • Przy ulicy Dobrej w Ostrowie Wielkopolskim zostało wybudowane nowe przedszkole z oddziałami specjalnymi oraz oddziałami Żłobka Miejskiego. Obok dzieci w ramach siedmiu oddziałów ogólnodostępnych oraz  czterech oddziałów specjalnych dla dzieci z niepełnosprawnościami, swoje miejsce znajdą również maluchy w ramach trzech oddziałów żłobkowych. Swoje nowe i lepsze miejsce do nauki oraz zabawy znalazły tu dzieci z poprzedniej siedziby Przedszkola nr 12 przy ulicy Andersa, a także maluchy z Przedszkola nr 13 w Szkole Podstawowej nr 7.
 • Donald Tusk, były premier, były przewodniczący Rady Europejskiej i były przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej odwiedził Ostrów Wielkopolski.

 

listopad

 • Pośmiertnie – Emilia Nawrocka oraz Tomasz Lach zostali Honorowymi Obywatelami Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Odznaczenia wręczono podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej. Tego dnia wręczono również Medale Za Zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz doroczne Nagrody Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
 • Jan Burchardt został przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miejskiej. Młodzi radni mają za sobą pierwszą inauguracyjną sesję. Podczas obrad, w tajnym głosowaniu, wybierali także wiceprzewodniczącego oraz sekretarza. Młodzieżową Radę Miejską tworzy 20 uczniów – to przedstawiciele ostrowskich szkół podstawowych.

 
 
grudzień
 
 
 • Niepozorne znalezisko z okolic wielkopolskiego Antonina okazało się fragmentem świeżego meteorytu, poszukiwanego od momentu sfilmowania jego spadku latem 2021 roku. Jednoznacznych dowodów na kosmiczny rodowód odłamka dostarczyły pomiary radioizotopowe przeprowadzone w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
 • Zmarł Andrzej Suski, trener, nauczyciel wychowania fizycznego, zastępca dyrektor ostrowskiej Szkoły Podstawowej nr 1.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również