iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Sześć nowych, zeroemisyjnych autobusów

Są nowoczesne, komfortowe i zeroemisyjne. Mowa o najnowszych autobusach, które dojechały do Ostrowa Wielkopolskiego. W sumie jest ich sześć. Kosztowały 17 mln zł. Ponad 8,5 mln, to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowe autobusy marki Solaris Urbino 12 electric mają 69 miejsc, w tym 27 siedzących. Ewenementem na skalę kraju są specjalnie wyznaczone 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy mają najnowszej generacji baterie o większej pojemności, a więc czas ich pracy będzie dłuższy. Dłuższa będzie również gwarancja na pojazdy. Wraz z nowym zakupem, ostrowska spółka wzbogaciła się o 6 stanowisk do ładowania pojazdów.

- W ciągu ostatnich 6 lat, blisko 50 milionów złotych wydaliśmy na to, aby ostrowska komunikacja była bezpieczna, dostępna i ekologiczna. W tej chwili w taborze MZK mamy 16 autobusów elektrycznych zasilanych zieloną energią, produkowaną przez ostrowską spółkę. Wszystkie te autobusy wyposażone są najnowocześniejsze technologie, defibratory, przyciski STOP oznaczone w języku Braille'a, sieć Wi-Fi, są bardzo przyjazne dla osób niepełnosprawnych, a więc staramy się, aby ta komunikacja spełniała dzisiaj standardy XXI wieku i by spełniała oczekiwania naszych mieszkańców - podkreśla Beata Klimek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Zakup 6 nowych autobusowych kosztował w sumie 17 milionów złotych. Ponad 8,5 miliona złotych to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Autobusy zaprezentowano przed 3mk Areną Ostrów.

- Nie ukrywajmy - gdybyśmy mieli płacić za większość inwestycji w Ostrowie Wielkopolskim wyłącznie z miejskiego budżetu , wiele z nich nie mogłaby być zrealizowana. W ciągu 6 lat, kupiliśmy 16 autobusów, które kosztowały nas 32 miliony złotych , aż 30 Miłonów pozyskaliśmy z funduszy zewnętrznych. To pokazuje jak profesjonalnie i skutecznie sięgamy po dofinansowanie zarówno krajowej jak i europejskie. Dlaczego? Dlatego żeby tak mocno i ekspansywnie inwestować w infrastrukturę Ostrowa Wielkopolskiego - dodaje Beata Klimek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Pierwsze elektryki przyjechały do Ostrowa Wielkopolskiego 6 lat temu. Wówczas, jako pierwszy samorząd zapoczątkował erę elektromobilności w Wielkopolsce.

- Już dzisiaj przymierzamy się do składania wniosków w kolejnych naborach w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takie są już dzisiaj zapowiedziane. Zamierzamy kupić kolejne autobusy. Wpisaliśmy je do strategii Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Co najmniej 6 takich autobusów w przyszłym roku chcemy kupić, po uruchomieniu tych. Naszym celem jest zastąpienie dzisiejszych, jeszcze spalinowych autobusów tańszymi, ekologicznymi, bezpieczniejszymi i przyjaznymi pasażerom i środowisku - mówi Mikołaj Kostka z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI