Samorząd

Sześć nowych "elektryków", łącznie ostrowski MZK ma ich 22

Sześć nowych
Zdjęcie: umostrow.pl

Flota Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim wzbogaciła się o sześć kolejnych, w pełni zeroemisyjnych autobusów elektrycznych. Inwestycja warta ponad 18,5 miliona złotych została w 88% sfinansowana ze środków zewnętrznych.

Po włączeniu nowych pojazdów do eksploatacji, po ostrowskich ulicach kursują już 22 autobusy elektryczne, a łączny tabor MZK liczy obecnie 51 sztuk.

- Skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych pozwala nam realizować ambitne inwestycje w sposób odpowiedzialny - tak, aby rozwijać miasto, a jednocześnie dbać o stabilność finansową samorządu. To nie jest wyłącznie projekt transportowy. To element większej strategii – budowania miasta nowoczesnego, odpornego na wyzwania przyszłości i zarządzanego w sposób odpowiedzialny. Miasta, które rozwija się mądrze, wykorzystuje dostępne środki zewnętrzne i konsekwentnie inwestuje je w rozwiązania dobre dla ludzi - wskazuje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Wymogi Unii Europejskiej oraz krajowej ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakładają na samorządy obowiązek zapewnienia co najmniej 30-procentowego udziału pojazdów zeroemisyjnych w komunikacji miejskiej. Ostrów Wielkopolski ten wskaźnik przekracza.

- Przejechanie odcinka 100 kilometrów autobusem elektrycznym to połowa kosztów, jakie generuje pojazd z silnikiem diesla. Oprócz oczywistych korzyści finansowych zyskujemy jednak coś bezcennego – korzyści niewymierne, takie jak mniejszy hałas i redukcja emisji. Sześć nowych autobusów, które witamy w Ostrowie Wielkopolskim, pozwoli zaoszczędzić 204 tony ekwiwalentu CO2 w ciągu roku. Co dla nas najważniejsze, pasażerowie bardzo chwalą te pojazdy za niską podłogę, klimatyzację, Wi-Fi czy obecność defibrylatorów AED. Nasz tabor liczy obecnie 51 autobusów, z czego już 22 to pojazdy w pełni elektryczne. Bezpieczeństwo i komfort mieszkańców są dla nas absolutnym priorytetem - wyjaśnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

- Każdy autobus dla Ostrowa Wielkopolskiego jest szyty na miarę - od liczby foteli, przez kolorystykę wnętrza, aż po zaawansowane wyposażenie elektroniczne. W tej klasie pojazdów zastosowaliśmy m.in. nową zabudowę bez wieży z tyłu, co dało cztery dodatkowe miejsca siedzące, a także bardzo przyjazną aranżację przestrzeni z dwoma miejscami na wózki. Cały czas zwiększamy też pojemność baterii, dzięki czemu autobusy mogą pokonywać coraz większe dystanse bez dodatkowego ładowania. Rynek nie ma już odwrotu od pojazdów zeroemisyjnych. Cieszymy się, że standard ostrowski, oparty na nowoczesnych i zoptymalizowanych rozwiązaniach, tak świetnie sprawdza się w codziennej eksploatacji - zaznacza Andrzej Sienkiewicz, dyrektor Solaris Bus & Coach.

Realizacja projektu pt. "Zakup elektrycznych autobusów wraz z dedykowanym systemem ładowania w celu obniżenia wykorzystania paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym Ostrowa Wielkopolskiego” zamknęła się w kwocie przekraczającej 18,5 miliona złotych. 88% wartości zadania stanowią dotacje pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wszystkie nowe pojazdy są całkowicie niskopodłogowe i w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z wózkami dziecięcymi. Na pokładzie pasażerowie mają do dyspozycji wydajną klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring miejski, dostęp do bezpłatnego Wi-Fi oraz ładowarki USB.

Wprowadzenie sześciu nowoczesnych autobusów elektrycznych pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 204 tony w skali roku. Nowe "elektryki" zastąpiły najstarsze pojazdy o napędzie spalinowym we flocie MZK.


Źródło: umostrow.pl



Z regionu


Czytaj również