iOstrowWlkp.pl reklamy
Z policji

Świąteczny czas, to raj dla kieszonkowców! Bądźcie ostrożni!

Bożonarodzeniowa gonitwa za gwiazdkowymi prezentami i świątecznymi zakupami, to idealny moment, kiedy zaczynają działać kieszonkowcy.

Dlatego strażnicy miejscy oraz policjanci apelują o czujność, a sami prowadzą wzmożone działania kontrolne m.in. na targowiskach czy zieleniakach. Natomiast by samemu ustrzec się przed przykrym zderzeniem się z kradzieżą nam portfela czy torebki wystarczy np. unikać zatłoczonych miejsc, torebkę trzymać przed sobą przyciskając ją ramieniem, nie noś wartościowych rzeczy i portfela w reklamówce, gdyż łatwo ją przeciąć, a pieniądze, dokumenty, klucze schowajmy w przegródce z dodatkowym zapięciem. Nie nośmy też portfela w tylnej kieszeni spodni czy też w zewnętrznych kieszeniach odzieży.

 

Postaraj się unikać tak niemiłych incydentów i zrób wszystko, by udaremnić kieszonkowcom kradzież. Warto również zabezpieczyć dom i mieszkanie, gdy wyjeżdżamy na dłużej  – mówi Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.

 

Wyjeżdżając na dłużej z domu, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • nie ma lepszego stróża niż sąsiad (powiadom go, że wyjeżdżasz na dłużej i poproś, aby zwrócili uwagę na twoje mieszkanie, nie musisz zostawiać klucza od mieszkania – wystarczy, że będzie ono przez kogoś obserwowane)
  • ulotki pozostawiane pod drzwiami, na klamce lub w skrzynce pocztowej są jasnym sygnałem dla złodzieja, że mieszkanie jest puste od dłuższego czasu (poproś, więc sąsiadów o ich regularne zbieranie)
  • poinformuj ich też, że nie masz zamiaru wymieniać mebli ani dokonywać napraw (złodzieje często próbują dostać się do mieszkania, udając np. pracowników firmy budowlanej lub meblarskiej)
  • zaufanej osobie pozostaw klucze (podczas twojej nieobecności sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Nie zapomnij o podaniu numeru telefonu, pod którym będziesz dostępny na wakacjach)
  • zastanów się którędy włamywacz najłatwiej mógłby dostać się do środka twojego mieszkania (te miejsca bezwzględnie należy zabezpieczyć)
  • dzieci, zwłaszcza, jeśli są małe – musisz ostrzec, żeby nie przekazywały obcym osobom informacji na temat planowanego wyjazdu (są ufne i nie zdają sobie sprawy, czym grozi rozmowa na ten temat z nieznajomymi)
  • nie zaszkodzi zamontowanie czasowego wyłącznika prądu (zapalone wieczorami światło będzie świadczyło o obecności domowników)

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również