iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Strażak z powiatu ostrowskiego przywiózł złoto ze Stanów Zjednoczonych

Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl

Adam Spychała, strażak z powiatu ostrowskiego, wywalczył dwa medale na Mistrzostwach Świata Firefighter Combat Challenge w Stanach Zjednoczonych. Był to już jego drugi występ w USA. W tym sezonie zawodnik wrócił ze złotym medalem w kategorii drużynowej oraz brązowym za udział w sztafecie, do kompletu zabrakło tylko upragnionego, złotego medalu w kategorii indywidualnej.

Mistrzostwa Świata FireFighter Combat Challenge to prestiżowa impreza sportowa najwyższej rangi, w której brało udział blisko 350 zawodników z całego świata. W październiku 2023 r. do walki o medale stanęli reprezentanci 20 krajów: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Niemiec, Węgier, Litwy, Ukrainy, Słowenii oraz 10 zawodników z Polski.

Powiat ostrowski, jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysocku Wielkim oraz KP PSP w Ostrowie Wielkopolskim reprezentował po raz drugi mł. kpt. Adam Spychała. Wyjazd zawodnika możliwy był dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez powiat.

Czterodniowe eliminacje na Florydzie wyłoniły najtwardszych strażaków na świecie do finałowych startów, wśród nich znalazł się ponownie Adam Spychała, który rywalizował w kategorii indywidualnej, tandemie i sztafecie. Warto tutaj wspomnieć, że w zeszłym roku Adam Spychała jako pierwszy Polak w historii wygrał  Mistrzostwa w kategorii indywidualnej open.

- Choć wróciłem bardzo zadowolony z dwóch medali, to jednak czuję duży niedosyt. W następnym sezonie będę chciał pobić swój rekord i zdobyć w Stanach indywidualnie złoto. Warunki na torze są zawsze bardzo wymagające, a poziom zawodników określany był  jako najwyższy w historii tego sportu. Co dodatkowo motywuje mnie do ciężkiej pracy - powiedział mł. kpt. Adam Spychała.

Rywalizacja w tej formule zawodów doskonale odwzorowuje warunki działań ratowniczo- gaśniczych prowadzonych przez strażaków w codziennej służbie. Przebieg konkurencji wyglądał następująco:

- wniesienie pakietu węży o łącznej wadze 19 kg na szczyt wieży o wysokości 12 m.,

- wciągnięcie za pomocą liny 19 kg pakietu węży na podest wieży,

- przesunięcie 70 kg sztabu na odległość 1,5 m młotkiem bezodrzutowym ( symulacja wyważania drzwi),

- slalom między pachołkami oraz bieg z wężem i uderzenie prądem wody w wyznaczony cel,

- przeciągnięcie manekina o wadze 80 kg na odległość 30 metrów.

Strażak podczas zmagań był w ubraniu specjalnym oraz sprzęcie ochronnym układu dróg oddechowych. Wystąpił w kategorii indywidualnej, tandemie i sztafecie.

Zawody odbywały się w Stuart Beach Martin County w Stanie Floryda w dniach od 3 do 6 października 2023 r.

Źródło: powiat-ostrowski.pl


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI