iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Spośród szpitali powiatowych w Wielkopolsce, w ostrowskim jest najwięcej łóżek covidowych

Spośród szpitali powiatowych w Wielkopolsce najwięcej łóżek dla pacjentów z Covid-19 znajduje się obecnie w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, aż 150. Zajętych jest 141.

Dzisiejsze dane mówią o 105 osobach zakażonych i dwóch zgonach w powiecie ostrowskim.

 

W Wielkopolsce przybywa miejsc dla pacjentów z Covid-19. Wraz z rosnącą liczbą zakażeń w regionie, otwierane są kolejne oddziały covidowe i powiększane te już istniejące. W najbliższych dniach kolejne łóżka pojawią się w Szpitalach w Szamotułach, Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Chodzieży i Ludwikowie czy Szpitalu w Lesznie. W nadchodzącym tygodniu planowane jest m.in. otwarcie dodatkowych 100 łóżek w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. Docelowo pojawić ma się w nim 150 nowych miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Utrzymane zostanie funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i oddziałów, w szczególności tych, które wymagają pilnych przyjęć pacjentów.

Z uwagi na rosnący w ostatnim czasie poziom liczby nowych zakażeń koronawirusem odnotowywany także w Wielkopolsce, regularnie powiększana jest baza łóżek na oddziałach covidowych w regionie. Według stanu na piątek, 26 listopada w naszym województwie znajduje się blisko 1600 łóżek na tzw. II poziomie zabezpieczenia, czyli dla pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19. Obecnie zajętych jest 1350 z nich. Do walki z IV falą pandemii COVID-19 są dziś zaangażowane szpitale kliniczne, powiatowe, marszałkowskie.

 

- Sytuacja pandemiczna w naszym województwie jak i w całym kraju rozwija się dynamicznie. Priorytetem dla nas jest utrzymanie w jej trakcie, możliwie jak najdłużej nieprzerwanego procesu leczenia schorzeń i chorób o innej charakterystyce niż Covid-19. Staramy się utrzymać bufor wolnych łóżek na tzw. II poziomie zabezpieczenia covidowego w zakresach bezpiecznych, ale możliwie najniższych, dbając o wszystkich korzystających z placówek medycznych i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Decyzję, które podejmuję rozwijając bazę łóżkową w poszczególnych szpitalach są wynikiem pogłębionych analiz, aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie, ale również wzrostem przypadków ciężkiego przebiegu choroby u pacjentów hospitalizowanych, trafiających na kolejne, systematycznie tworzone oddziały – informuje Wojewoda Michał Zieliński.

 

Spośród szpitali powiatowych najwięcej łóżek dla pacjentów z Covid-19 znajduje się obecnie w: Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim – 150, Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Słupcy – 123 oraz Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie – 86. Wiele miejsc jest również przygotowanych w szpitalach należących do Samorządu Województwa Wielkopolskiego: 111 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie, czy w placówkach Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, czyli Szpitalach w Ludwikowie i Chodzieży – obecnie łącznie 55 łóżek, a od poniedziałku – 140.

Nadal rozwijany będzie również Szpital Tymczasowy na MTP w Poznaniu, który w szczytowym momencie trzeciej fali zapewniał 356 łóżek dla pacjentów z Covid-19, a obecnie jego baza liczy 178 miejsc.

- Po raz czwarty opanowujemy sytuację epidemiczną w Wielkopolsce, mam nadzieję, że równie skutecznie, jak przy poprzednich falach. Wszystko to także dzięki znakomitej współpracy ze szpitalami w naszym regionie – nie ma wątpliwości Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Niestety, liczba zachorowań wynika wprost z liczby osób niezaszczepionych. Według opinii ekspertów, będzie to powodowało kolejne mutacje wirusa Sars-COV-2, a co za tym idzie – kolejne zachorowania i groźne powikłania po chorobie. Dlatego ponownie apelujemy do wszystkich Wielkopolan o zadbanie o swoje zdrowie i zaszczepienie się, póki nie jest za późno.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również