W ciągu 21 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1300 rolników, nagrodę główną – statuetkę Siewcy, otrzymało ponad 195 producentów rolnych. Do XXI edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021 przystąpiło 45 gospodarstw rolnych z Wielkopolski. Konkurs, od samego początku jest organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. To wyjątkowe w skali kraju i największe w regionie przedsięwzięcie promujące wielkopolskie rolnictwo.
- Wielkopolskie rolnictwo charakteryzuje się dynamicznym rozwojem, innowacyjnością dbałością o jakość wytwarzanych produktów oraz troską o zachowanie charakteru obszarów wiejskich. Rolnicy z Wielkopolski od dziesięcioleci znajdują się w czołówce producentów trzody chlewnej, wołowiny, mleka, jaj. Wielu z nich z pokolenia na pokolenie przekazuje szacunek i pasję do uprawy roli swoim następcom. Mimo licznych przeciwności związanych z występowaniem wirusa ASF, wysokich cen paliwa i nawozów czy suszy Wielkopolscy Rolnicy osiągają znakomite rezultaty i rozwijają swoje gospodarstwa. Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” jest doskonałą okazją do podziękowania wszystkim rolnikom za ich trud i troskę o to by na naszych stołach nigdy niczego nie zabrakło – mówił podczas gali finałowej Konkursu Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
Zarząd Województwa Wielkopolskiego powołał Kapitułę Konkursową, która wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała Zarządowi Województwa grupę 20 nominowanych i 10 laureatów do otrzymania nagrody.
Oceniane gospodarstwa prezentowały wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiali troskę o środowisko naturalne. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, ogrodnictwo, drobiarstwo, produkcja kwiatów i przetwórstwo.
- Obszary wiejskie są od lat wspierane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Realizowane są liczne programy poprawiające infrastrukturę wodno-ściekową, drogową oraz kulturalną. Wspierane są inicjatywy w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi, a także o charakterze kulturowym, zachowania tradycji oraz dziedzictwa kulinarnego. Sektor pszczelarski od kilku lat również regularnie otrzymuje wsparcie z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Wiele milionów złotych trafiło na tereny wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - wyliczał wicemarszałek Grabowski.
W tym roku, podczas finałowej gali Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2021 po raz pierwszy wręczona została nagroda specjalna za szczególne osiągnięcia, wkład i zaangażowanie w rozwój działalności rolniczej na terenie województwa wielkopolskiego. Otrzymali ją Bronisława i Jan Chlasta z Nowych Skalmierzyc z powiatu ostrowskiego.
- Konkurs „Wielkopolski Rolnik Roku” to inicjatywa, która pokazuje jak zmienia się obraz wielkopolskiej wsi. Rozwój gospodarstw przez wdrażanie nowych technologii na wielu płaszczyznach ich funkcjonowania pokazuje, że wielkopolscy rolnicy idą z duchem czasu i są konkurencyjni na rynkach krajowych oraz zagranicznych. Kapituła konkursowa wizytując gospodarstwa docenia starania rolników o rozwój nie tylko w sferze gospodarczej, ale także estetykę prowadzonych gospodarstw będących wizytówką gospodarza – mówi prof. Grzegorz Skrzypczak, przewodniczący kapituły konkursowej.
Część artystyczną finału rozpoczął występ zespołu wokalnego Dynamitki, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie. Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół Ich Troje z liderami Michałem Wiśniewskim i Anną Świątczak, którzy zaśpiewali najpopularniejsze utwory grupy.
Poprzednia
Następna