iOstrowWlkp.pl reklamy
Małżeństwo

Ślub kościelny za granicą

Polacy coraz częściej decydują się na ślub za granicą. Nic dziwnego, ślub w pięknej scenerii, często w południowych krajach jest spełnieniem marzeń wielu osób. Gdy ślub cywilny odbył się w rodzimym kraju, wiele osób chce przeżyć ślub kościelny w urokliwym miejscu.

O ile do ślubu cywilnego potrzebny jest głównie komplet dokumentów, to w przypadku ślubu kościelnego sprawy już się nieco komplikują. W zależności od religii, starając się o ślub kościelny trzeba przygotować następujące rzeczy.

 

Ślub w kościele rzymskokatolickim za granicą nie różni się od tego w polskim. Zatem w swojej parafii należy odbyć: kurs przedmałżeński, spotkania w poradni przedmałżeńskiej oraz spowiedź.

 

Kurs przedmałżeński można wcześniej wykonać, ponieważ jego ważność jest bezterminowa. Poza tym proboszcz z parafii panny młodej musi wystawić tzw. delegację, czyli dokument, który określi, w jakim kościele za granicą może odbyć się ślub. Będzie on ważny także w Polsce. Natomiast proboszcz z zagranicznej parafii przesyła do rodzimej, jednego z małżonków, kopię dokumentów potrzebnych do wypełnienia. Należy zorientować się, w jakim czasie przed uroczystością, należy odesłać niezbędne formularze i dokumenty. Najczęściej jest to okres od 4 do 12 tygodni przed ślubem. Kościelne dokumenty zazwyczaj ważne są przez trzy miesiące.

 

Najłatwiej jest formalność taką załatwić poprzez MSZ, które skieruje przyszłych małżonków do polskiego księdza pracującego za granicą.

 

 





Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

JUBILER ŚPITALNIAK