iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK
Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.

Ciekawostki

Słońce w naszych domach, czyli kilka słów o kolektorach

2019-07-24 13:07:00

Kolektory słoneczne, potocznie zwane solarami, to coraz częstszy widok na dachach domów. Wielkie "lustra" mają za zadanie pobierać jak największą ilość promieni słonecznych, a następnie przetworzyć je na energię cieplną. Czy ta moda jest jednak opłacalna?

Kolektory słoneczne to w dużym uproszczeniu czarny zbiornik wodny ustawiony na dachu domu. Bardziej zaawansowany kolektor to stalowa wężownica umieszczona w drewnianej obudowie. Wężownica odbiera ciepło od nagrzanej przez Słońce metalowej płyty, nazywanej absorberem. Przez wężownicę płynie ciecz, która po ogrzaniu w kolektorze wraca do domu, gdzie oddaje ciepło.

 

Zalety kolektorów słonecznych

Niewątpliwie największym plusem jest oszczędność. Montaż kolektorów, zaspokaja średnio do 70 proc. rocznego zapotrzebowania w energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody. Latem, solar zapewni nawet 100 procent zapotrzebowania na energię. Mało tego, kolektor nie wymaga naszej obsługi. Dodatkowo są one ekologiczne, bo nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Kolektory słoneczne są w stanie wytworzyć znaczną ilość światła, dzięki temu energia z klasycznych źródeł będzie nam potrzebna w mniejszym stopniu. Przykładowo w Polsce zestaw solarny o powierzchni 2 metrów kwadratowych jest w stanie wytworzyć około 1500 kWh w ciągu roku. To zdecydowanie zachęca do zainwestowania w kolektory słoneczne. Pamiętajmy też, że jeśli dom jednorodzinny jest dobrze zbudowany jeśli chodzi o pochył dachu, wówczas założenie kolektorów będzie o wiele prostsze. Solary to nie tylko dobra inwestycja dla domów, ale także dla przedsiębiorstw. Sprawdzą się one w różnego rodzaju fabrykach, które mają duże zapotrzebowanie na energię Już teraz tworzy się osiedla, które są zaopatrzone w odpowiednią ilość solarów.

 

Wady i zalety kolektorów słonecznych

Choć wydaje się to niemożliwe, to kolektory słoneczne też mają swoje wady. Po pierwsze ich cena, naprawdę nie wszystkim pasuje. Montaż to jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych. Eksperci przekonują, że poniesione koszty w przyszłości zwrócą się w formie energii. Wydatek na montaż zwraca się bowiem w postaci niższych rachunków za energię. Dodatkowo nie będziemy musieli martwić się wzrostem cen prądu czy też gazu, to nas nie będzie dotyczyć.

Specjaliści mówią o jeszcze jednej wadzie. Mianowicie chodzi o sam sprzęt i możliwość jego popsucia. Jeśli kolektor wyprodukuje zbyt dużą ilość energii nie będzie miał co z nią zrobić, wówczas dojdzie do przegrzania i w konsekwencji do zniszczenia solara.

 

Pojawiło się przeświadczenie, że kolektory słoneczne są ekonomiczne wówczas, gdy są wysokie temperatury. To jednak jest błędne myślenie. Kolektory pracują dzięki promieniom słonecznym, a nie wysokim temperaturom. Dlatego też odpowiadamy na pytanie czy kolektory słoneczne pracują zimą? Tak, pracują, ponieważ pracują zawsze, gdy tylko docierają do nich promieniowanie Słońca, również zimą.

 

 

Zamów reklamę w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama w Gazecie Internetowej

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl