iOstrowWlkp.pl reklamy
Poradnik

Skończ z obgryzaniem paznokci! Oto sprawdzone sposoby na walkę z nałogiem

2020-03-20 08:04:00
Obgryzanie paznokci to z reguły domena dzieci oraz młodych osób. Najczęściej jest to ich sposób na walkę ze stresem. Zdarza się to jednak również dorosłym. Nie tylko jest to nieestetyczne, ale również może sprawiać ból. Co robić, gdy nałóg jest silniejszy?

Obgryzanie paznokci dotyczy również dorosłych, którzy w ten sposób próbują poradzić sobie ze stresem i nerwami. Czasem to dla nich też sposób na nudę. Większość tych osób robi to już tylko z przyzwyczajenia i całkiem nieświadomie.
 
 
Obgryzanie paznokcie nie tylko brzydko wygląda, ale także prowadzi do zniszczenia płytki oraz skórek. Ponadto przez taką praktykę osoby narażają się na przenoszenie do organizmu licznych bakterii, które czyhają na paznokciach. Mogą one wpływać na odporność naszego organizmu i prowadzić do chorób.
 
 
Opryszczka i próchnica mogą pojawić się wskutek obgryzania paznokci. Najbardziej drastycznym przykładem jest przeniesienie pasożytów takich jak tasiemiec czy owsiki. Warto wziąć to pod uwagę i zapoznać się z metodami walki z nałogiem.
 
 
Sposoby na walkę z nałogiem obgryzania paznokci
 
  • Często obgryza się paznokcie, gdy te są za długie lub któryś z nich się złamie. Warto więc nosić przy sobie mały pilniczek, dzięki któremu wszędzie zadbamy w profesjonalny sposób o ukruszony paznokieć.
  • Jeśli w wyniku stresu przyzwyczailiśmy się do obgryzania paznokci, warto ten nałóg zastąpić np. małą piłeczką, która będzie zaciskana w rękach zamiast poniewierania płytki. Niektórzy polecają też założenie na nadgarstek gumki recepturki. W chwili chęci obgryzienia paznokci, wystarczy strzelić z gumki w nadgarstek. Powinno pomóc. To dobre ćwiczenie, dzięki temu oszukujemy mózg i sprawiamy, że z czasem odzwyczaimy się i damy spokój z obgryzaniem. W okresie zimowym dobrym rozwiązaniem jest zakładanie rękawiczek.
  • Kolejną metodą są plastry. Nie trzeba oklejać wszystkich paznokci, ale np. te, które najczęściej są obgryzane. W aptekach lub drogeriach dostępne są również środki, takie jak gorzkie lakiery do paznokci, które pomagają uporać się z manią.
  • Sztuczne paznokcie to również dobre rozwiązanie. Profesjonalne ich wykonanie uchroni naturalną płytkę i oduczy obgryzania, ponieważ sztuczny zamiennik jest twardy, więc będzie trudniej go uszkodzić.

 


Czytaj również