iOstrowWlkp.pl reklamy
Odolanów

Skłodowska - Curie stanęła obok Wałęsy i Reymonta

2021-07-13 11:07:00
Odolanowski Park Natury bogatszy o kolejnego polskiego noblistę.

O "wypełnianie" zlokalizowanej w odolanowskim Parku Natury Alei Noblistów, pomnikami wybitnych Polaków dba Stowarzyszenie św. Marcina Patrona Ziemi Odolanowskiej. Kilka dni temu w parku, obok obelisku Lecha Wałęsy i Władysława Reymonta, stanął pomnik Marii Skłodowskiej-Curie, który zaprojektował Grzegorz Godawa, a jego brązowy odlew wykonała pleszewska pracownia Barbary i Juliusza Kwiecińskich ,,Brązart”. Ponadto wydano okolicznościową pocztówkę.

 

Natomiast uroczystość odsłonięcia pomnika Marii Skłodowskiej-Curie rozpoczęto od odegrania hymnów Francji i Polski. Chwilę później głos zabrała Krystyna Pietrzak, która opowiedziała o życiu, karierze naukowej i kontrowersjach, które w swoim czasie wzbudzała wybitna Polka.

 

Zaś prezes stowarzyszenia Marian Janicki wspomniał o najbliższych planach organizacji, która poszczególne zadania realizuje ze środków przekazanych przez darczyńców. Natomiast kolejnym pomnikiem, który stanie w Alei Noblistów, będzie popiersie Henryka Sienkiewicza. 

 

Podczas uroczystości nie zabrakło także akcentu artystycznego oraz kulinarnego, bowiem była okazja by posmakować kawy "Woseba" i skosztować ciasta serwowanego przez restaurację "Nadbaryczna", a dla zebranych koncert zagrała "Kapeli znad Baryczy". 

 

(alf)

 
Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
POLUB NAS NA FACEBOOK