iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Seniorka przekazała oszustom 50 tys. zł

25 sierpnia, w powiecie ostrowskim seniorka została oszukana metodą „na wnuczka”. 87-latka przekazała oszustom blisko 50 tysięcy złotych. Policjanci poszukują sprawców i po raz kolejny apelują o rozwagę oraz ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

 

87-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego odebrała telefon od fałszywej wnuczki, która rzekomo spowodowała wypadek drogowy, w którym potrąciła kobietę w ciąży. Aby wnuczka nie poszła do więzienia, seniorka musiała przekazać pieniądze. Następnie na telefon komórkowy jednego z domowników seniorki skontaktowała się „policjantka”, która poinformowała, że pod ich dom za chwile podjedzie adwokat, który odbierze pieniądze. Pokrzywdzeni, uwierzyli w przedstawioną przez oszustów legendę i  zgodnie z ich wskazówkami przekazali „pani adwokat” blisko 50 tysięcy złotych.

 

Policja apeluje o rozsądek! Nie przekazujmy swoich oszczędności osobom obcym! Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach i sposobach działania oszustów.

Oszustwo „na wnuczka”:  przestępcy nawiązują kontakt telefoniczny z potencjalną ofiarą, który może trwać nawet kilka godzin, a swoje działania dzielą na kilka etapów:

  • w pierwszym etapie oszust podszywając się pod osobę bliską lub jej znajomego buduje poczucie zagrożenia dla bliskiej osoby i wskazują na konieczność udzielenia bardzo pilnej pomocy finansowej;

  • w drugim etapie oszust włącza do gry inną osobę, która odbierze pieniądze, aby rzekomo przekazać je zagrożonej osobie bliskiej;

  • w trzecim etapie ofiara przekazuje pieniądze zgodnie z instrukcją podaną przez oszusta;

  • alternatywnie dla powyższych etapów: drugiego i trzeciego przestępcy mogą wskazywać potrzebę przelania pieniędzy na podany przez nich rachunek bankowy.

Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wywierać na Tobie presję, wymuszając wypłatę pieniędzy, stosuj się do poniższych zasad:

  • zachowaj spokój;

  • nie wykonuj ślepo poleceń;

  • rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów;

  • powiadom najbliższych o zdarzeniu - zweryfikuj przedstawioną Ci historię;

Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu.

Źródło: KPP Ostrów Wielkopolski

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również