Wielkopolski Krzyż Powstańczy to państwowe odznaczenie przyznawane uczestnikom Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - zarówno tym, którzy walczyli z bronią w ręku, jak i osobom wspierającym działania niepodległościowe. Część z odznaczonych spoczywa dziś na ostrowskich cmentarzach, często bez wyraźnych oznaczeń swojej historii.
Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w wysokości 20 tys. zł. Jego celem jest nie tylko fizyczne oznaczenie grobów, ale także przywrócenie pamięci o konkretnych osobach, które współtworzyły niepodległość regionu i kraju.
- Każdy może zgłosić grób Powstańca Wielkopolskiego, który powinien zostać objęty oznaczeniem. By to zrobić należy wypełnić wniosek, dołączyć dokument potwierdzający udział w Powstaniu 1918–1919 i przesłać dokumenty do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia, oznaczenie mogiły zostanie wykonane bezpłatnie, do wyczerpania środków przeznaczonych na projekt - mówi Anna Woźnica, zastępca dyrektora Wydziału Kancelarii Prezydenta Miasta ostrowskiego urzędu.
Nabór wniosków podzielono na dwie tury:
- I tura: 1 kwietnia – 15 lipca 2026 r. (realizacja do końca sierpnia)
- II tura: 16 lipca – 1 października 2026 r. (realizacja do końca listopada)
Inicjatywa ma nie tylko wymiar historyczny, ale też społeczny - pozwala mieszkańcom aktywnie włączyć się w pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Wielkopolskich i ich wkładzie w odzyskanie niepodległości.

















