- System teleopieki wdrożyliśmy z myślą o naszych seniorach, by dać im poczucie bezpieczeństwa, ale i gwarancję, że gdy zajdzie taka potrzeba - nadejdzie pomoc. Co istotne, użytkownik nie ponosi żadnych kosztów korzystania z teleopieki, bo system finansowany jest z budżetu Miasta - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W 2016 roku w Ostrowie Wielkopolski wprowadzono pilotażowy program dla seniorów. W tym pierwszym, testowym roku, wzięło w nim udział 30 ostrowian. Program się sprawdził, zatem liczba ta została zwiększona do 60. I tak jest do dziś.
Statystyki za 2021 rok:
Program ostrowskiej teleopieki adresowany jest do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych po 60 roku życia. System ten oparty jest na działaniu dwóch elementów składowych - to bransoletka wyposażona w przycisk SOS oraz urządzenie GPS i detektor upadku.
- By wezwać pomoc należy nacisnąć przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z całodobowym telecentrum opieki, które stanowi drugi element systemu. Dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom centrum od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje - imię, nazwisko, adres - są w razie potrzeby przekazywane służbom ratunkowym skracając ich czas dotarcia na miejsce – wyjaśnia Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”.
Dzienny Dom dysponuje 60. urządzeniami do świadczenia usługi teleopieki. Jako pierwsze otrzymają je osoby, które wcześniej z systemu nie korzystały.
Kroki jakie należy podjąć by zostać użytkownikiem systemu teleopieki:
By móc przystąpić do programu należy być osobą sprawną do użycia czerwonego przycisku alarmowego.
Poprzednia
Następna