iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Rusza kolejny nabór do ostrowskiej teleopieki

2022-01-26 14:01:00

Gwarancja wezwania pomocy, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie emocjonalne - tak działa system ostrowskiej teleopieki z którego już siódmy rok będą korzystać najstarsi mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego. Ruszyła kolejna edycja i nabór uczestników.


- System teleopieki wdrożyliśmy z myślą o naszych seniorach, by dać im poczucie bezpieczeństwa, ale i gwarancję, że gdy zajdzie taka potrzeba - nadejdzie pomoc. Co istotne, użytkownik nie ponosi żadnych kosztów korzystania z teleopieki, bo system finansowany jest z budżetu Miasta - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W 2016 roku w Ostrowie Wielkopolski wprowadzono pilotażowy program dla seniorów. W tym pierwszym, testowym roku, wzięło w nim udział 30 ostrowian. Program się sprawdził, zatem liczba ta została zwiększona do 60. I tak jest do dziś.

 

Statystyki za 2021 rok:

  • wezwania alarmowe: 5 razy połączono się z Telecentrum Opieki z prośbą o pilne powiadomienie rodziny o złym samopoczuciu, oraz o 2 upadkach  seniora w domu;
  • rozmowy wspierające: wykonano 37 połączeń do Telecentrum Opieki celem uzyskania wsparcia emocjonalnego;
  • wezwania kontrolne: wykonano 530 połączeń do Telecentrum Opieki celem upewnienia się ze strony seniora iż urządzenie funkcjonuje i niezwłocznie zostanie udzielona pomoc seniorowi jeżeli będzie jej wymagał.

 

Program ostrowskiej teleopieki adresowany jest do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych po 60 roku życia. System ten oparty jest na działaniu dwóch elementów składowych - to bransoletka wyposażona w przycisk SOS oraz urządzenie GPS i detektor upadku.

 

- By wezwać pomoc należy nacisnąć przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z całodobowym telecentrum opieki, które stanowi drugi element systemu. Dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom centrum od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje - imię, nazwisko, adres - są w razie potrzeby przekazywane służbom ratunkowym skracając ich czas dotarcia na miejsce – wyjaśnia Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”.

 

Dzienny Dom dysponuje 60. urządzeniami do świadczenia usługi teleopieki. Jako pierwsze otrzymają je osoby, które wcześniej z systemu nie korzystały.

 

Kroki jakie należy podjąć by zostać użytkownikiem systemu teleopieki:                           

  • Zgłosić się do Dziennego Domu „Senior+” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego 17, (tel. 62 720 48 26) celem zapoznania się z usługą teleopieki.
  • Wypełnić i podpisać stosowne formularze niezbędne do realizacji usługi.

 

By móc przystąpić do programu należy być osobą sprawną do użycia czerwonego przycisku alarmowego.Czytaj również

ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
BISTRO NA TALERZU