Wydarzenie promuje głównie film i muzykę filmową. Wszystko dzięki patronatowi Krzysztofa Komedy, który w Ostrowie Wielkopolskim spędził młodość, oraz konkursowi Grand Prix Komeda na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Na festiwalu zobaczymy filmy konkursowe, będą też pokazy specjalne, a wiele z nich będziemy oglądali razem z twórcami.
11. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w dniach od 29 maja do 4 czerwca 2022 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorem przedsięwzięcia, którego dyrektorem artystycznym jest Łukasz Maciejewski, jest Ostrowskie Centrum Kultury.
CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO NA 11. GRAND PRIX KOMEDA?
FILMY
W tym roku filmy będą prezentowane w kilku sekcjach:
KONKURS
Statuetka Grand Prix Komeda przyznawana jest za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. O nagrodę podczas 11. edycji walczą autorzy muzyki do siedmiu obrazów (filmy w kolejności alfabetycznej):
– „Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska, muz. Auer,
– „Jakoś to będzie”, reż. Sylwester Jakimow, muz. Marcin Macuk,
– „Magdalena”, reż. Filip Gieldon, muz. Marcin Sucharski, Marta Kondej,
– „Mosquito State”, reż. Filip Jan Rymsza, muz. Cezary Skubiszewski.
– „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski, muz. Kamil „Holden” Kryszak,
– „Powrót do tamtych dni”, reż. Konrad Aksinowicz, muz. Marcin Masecki,
– „Sonata”, reż. Bartosz Blaschke, muz. Krzysztof A. Janczak,
KOMEDA NA KOMEDZIE
To sekcja, w ramach której pokazywane są obrazy, do których muzykę stworzył Krzysztof Komeda. W tym roku zobaczymy film z1967 roku „Ręce do góry” w reż. Jerzego Skolimowskiego.
DOKUMENT
Podczas tegorocznej edycji zostaną wyświetlone trzy filmy dokumentalne. Będą to: opowieść o polskim jazzie i perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, zawarta w filmie Janusza Majewskiego „Jazz outsider” oraz nagradzany obraz Kuby Mikurdy „Ucieczka na srebrny glob”. Sekcję dopełni absolutna polska premiera. Film Giuseppe Tornatore o wybitnym kompozytorze Ennio Morricone pt. „Ennio”.
POKAZY SPECJALNE/POZAKONKURSOWE
Organizatorzy szykują dla publiczności trzy pokazy specjalne. Filmy w sekcji pozakonkursowej są związane z gośćmi ostrowskiego wydarzenia. W tym roku laureatem Nagrody Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości jest Henryk Kuźniak. Widzowie zobaczą filmy, do których stworzył muzykę: „Warzywniak, 360 st.” w reż. Andrzeja Barańskiego i „Vabank” w reż. Juliusza Machulskiego. Gościem specjalnym festiwalu jest w tym roku Janusz Gajos, a przed spotkaniem z nim odbędzie się projekcja filmu „Wygrany” w reż. Wiesława Saniewskiego.
JURY GRAND PRIX KOMEDA
O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu – Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę, zadecyduje jury w składzie: Grażyna Błęcka-Kolska, Bartosz Chajdecki, Tomasz Lach – przewodniczący jury, Jan Młynarski i Magda Umer.
NAGRODY FESTIWALU
Grand Prix Komeda za Najlepszą Muzykę
Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości
Nagroda Publiczności
GRAND PRIX KOMEDA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI
DLA HENRYKA KUŹNIAKA
Autor kompozycji do blisko dwustu filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a także spektakli telewizyjnych i seriali, kompozytor nagradzany wielokrotnie na festiwalach filmowych za muzykę filmową, profesor zwyczajny w obszarze sztuki. Wieloletni wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na stanowisku profesora zwyczajnego. Uczył także w Europejskiej Akademii Filmowej w Strassburgu i na Uniwersytecie Leonard De Vinci w Paryżu.
Warzywniak, 360 st., 2006, muz. Henryk Kuźniak, reż. Andrzej Barański – spotkanie z Andrzejem Barańskim i Henrykiem Kuźniakiem
Vabank, 1981, muz. Henryk Kuźniak, reż. Juliusz Machulski
SPOTKANIA Z TWÓRCAMI
Już pierwszego dnia festiwalu publiczność spotka się z reżyserem Januszem Majewskim i znawcą muzyki jazzowej, szefem czasopisma „Jazz Forum” Pawłem Brodowskim. Pretekstem będzie film dokumentalny „Jazz outsider” o polskim jazzie oraz o perkusiście jazzowym Adamie Jędrzejowskim, który współpracował z najwybitniejszymi instrumentalistami lat 50. i 60., grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.
Gościem specjalnym będzie Janusz Gajos, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Spotkanie z nim odbędzie się we wtorek, 31 maja, po seansie filmu z jego udziałem – „Wygrany” w reżyserii Wiesława Saniewskiego.
Do Ostrowa przyjadą także reżyser Andrzej Barański i kompozytor Henryk Kuźniak. Andrzej Barański to doskonale znany reżyser dokumentów i fabuł, który z Henrykiem Kuźniakiem pracował przy kilkudziesięciu filmach: fabułach, Teatrach Telewizji, animacjach, dokumentach, reportażach. Podczas festiwalu zobaczymy animację z 2006 r. – „Wawrzyniak, 360 st.”, której współautorem był Edward Dwurnik.
Na festiwalu będzie obecnych większość kompozytorów muzyki filmowej, nominowanych w tym roku do nagrody Grand Prix Komeda, ponadto przyjadą także aktorzy i reżyserzy prezentowanych obrazów. Na 11. GPK w Ostrowie Wielkopolskim gościć będą także m.in.: reżyserzy – Konrad Aksinowicz, Bartosz Blaschke, Sylwester Jakimow, Filip Gieldon, Tomasz Habowski, kompozytorzy – Marcin Sucharski, Marta Kondej, Kamil „Holden” Kryszak, Krzysztof A. Janczak, Marcin Macuk, Marcin Masecki, Stefan Wesołowski, aktorzy – Jacek Beler, Lech Dyblik, Magdalena Żak.
Spotkania z gośćmi poprowadzą: Krzysztof Kwiatkowski, Łukasz Maciejewski i Ewa Smolińska.
KONCERTY
MARCIN NOWAKOWSKI
wstęp wolny
CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND „CINEMA BOOGIE” pod dyr. PIOTRA KOSTRZEWY z udziałem DOROTY MIŚKIEWICZ, DANIELI BEREZY, ŁUKASZA LIPSKIEGO
sobota, 4 czerwca, godz. 19, Ostrowskie Centrum Kultury
bilety: 100 zł
SPOTKANIE AUTORSKIE
MAGDA UMER w rozmowie z ŁUKASZEM MACIEJEWSKIM
Piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, dziennikarka, reżyserka, scenarzystka, aktorka i autorka recitali. Magda Umer, jurorka w tegorocznym konkursie Grand Prix Komeda, spotka się także z publicznością.
czwartek, 2 czerwca, godz. 16.30, Forum Synagoga
WYSTAWA
JOANNA GÓRSKA, JERZY SKAKUN HOMEWORK – „Homework mówi”
Studio graficzne Homework założone zostało w 2003 roku przez Joannę Górską i Jerzego Skakuna. Oboje studiowali na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczestnicy wystaw indywidualnych w Berlinie, Katowicach, Krakowie, Londynie, Warszawie i we Wrocławiu oraz wystaw zbiorowych, m.in. w Hongkongu, Lahti, Mediolanie, Meksyku, Moskwie, Nowym Jorku, Oslo, Paryżu, na Tajwanie i w Toyamie. Ich prace doceniane są na całym świecie.
DEBATA
Od kilku edycji festiwalowi towarzyszy debata z udziałem twórców. Zazwyczaj jej tematy związane są z muzyką filmową. W tym roku natomiast prowadzący dyskusję, a zarazem dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski z gośćmi będą rozmawiali na temat: „Zaśpiewaj mi piosenkę. Piosenki w kinie”.
WARSZTATY
W tym roku festiwalowi towarzyszą warsztaty dubbingowe, prowadzone przez Kasię Łaskę. Działać będzie telewizja festiwalowa oraz wolontariat.
FESTIWALOWE MIEJSCA
Projekcje, koncerty i spotkania z gośćmi odbywają się w Ostrowskim Centrum Kultury przy ul. Wolności 2 oraz w Forum Synagoga przy ul. Raszkowskiej 21. Koncert formacji Marcina Nowakowskiego z kolei będzie mieć miejsce w plenerze – w amfiteatrze w Parku Miejskim, także „pod chmurką” – na rynku – zobaczymy film „Vabank”.
BILETY
Jednorazowy bilet dla jednej osoby na festiwalowe filmy kosztuje 15 złotych, natomiast na filmy „Ręce do góry” i „Warzywniak, 360 st.”– 5 zł. Koszt biletu na koncert Chopin University Big Band „Cinema Boogie” wynosi 100 zł. Bilety są do nabycia w kasie Ostrowskiego Centrum Kultury i na www.kultura.pax.pl
Część wydarzeń podczas festiwalu jest niebiletowana. I tak wstęp wolny jest na:
– wernisaż wystawy „Homework mówi” Joanna Górska i Jerzy Skakun. HOMEWORK
– uroczystość otwarcia festiwalu i pokaz filmu „Jazz Outsider”
– film „Vabank” (Rynek)
– spotkanie autorskie: Magda Umer w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim
– debata: „Zaśpiewaj mi piosenkę. Piosenki w kinie” z udziałem zaproszonych gości
– spotkania z twórcami po projekcjach
– koncert Marcin Nowakowski (Amfiteatr Miejski)
Poprzednia
Następna