iOstrowWlkp.pl reklamy
Raszków

Równoważnia, schody, rura, beczka, sikawka, domek...

2018-07-10 11:07:00
Zdjęcie: powiat-ostrowski.pl
W minioną niedzielę, na boisku sportowym w Raszkowie, odbyły się 15. Powiatowe Zawody Sikawek Konnych. Impreza przyciągnęła wielu mieszkańców nie tylko z okolic, ale z całego powiatu ostrowskiego, którzy oprócz sportowej rywalizacji mogli sporo dowiedzieć się o sikawkach konnych, które zjechały do Raszkowa, o historii pożarnictwa w naszym regionie czy wreszcie zjeść pyszną grochówkę.

Do rywalizacji w zawodach na szczeblu powiatu zgłosiło się kilkanaście drużyn ochotniczych straży pożarnych wyposażonych w różnego typu historyczne wozy strażackie. Imprezę rozpoczął uroczysty pochód i prezentacja drużyn oraz zawodników i zawodniczek.

Zawodnicy i zawodniczki musieli pokonać tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Składały się na niego: równoważnia, schody, rura, beczka, sikawka i domek. Oznacza to, że 7-osobowy zespół najpierw musiał pokonać slalom, później schody i „drzwi”, przeczołgać się przez tunel, następnie napełnić 80-litrową beczkę podając sobie wiadra z ręki do ręki, a także przy pomocy własnej sikawki ugasić „pożar” w pięciu oknach małego domku. Dodatkowo na drewnianej tablicy ekipy musiały ułożyć z porozrzucanych liter napis „Powiatowe Zawody Sikawek Konnych”, a także przetransportować na noszach manekina. Jeśli któryś z zawodników się pomylił, np. pomieszał układ liter, spadł z równoważni i nie rozpoczął ćwiczenia od nowa czy nie angażował się w wylewanie wody z wiadra zespół sędziowski naliczał punkty karne.

 

Zmagania rozpoczęły panie, które wspierane dopingiem kibiców zacięcie walczyły z przeszkodami i czasem. Trasę najszybciej pokonały druhny z Westrzy, tuż za nimi uplasowały się zawodniczki z Topoli Małej, a na trzecim miejscu sklasyfikowane zostały strażaczki-ochotniczki z Biskupic Ołobocznych.

Wśród panów najlepsi byli druhowie z Topoli Małej, którzy są prawdziwymi hegemonami w zawodach na szczeblu powiatu, od 2004 roku wygrali bowiem jedenastokrotnie! Przed rokiem okazali się gorsi od strażaków-ochotników z Westrzy, w tym roku wygrali z największymi rywalami o… 3 sekundy! Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Wysocka Małego. Ekipa z Boczkowa, która zajęła ostatnie miejsce w rywalizacji mężczyzn debiutowali w powiatowych zawodach sikawek konnych.

 

– Ogromne słowa uznania dla wszystkich startujących, którzy musieli walczyć w trudnych warunkach, a mimo żaru z nieba osiągnęli fantastyczne wyniki – mówił po zawodach Paweł Rajski, starosta ostrowski. – Cieszę się, że na zawody przybyło tak wielu mieszkańców naszego powiatu. To były bardzo emocjonujące zawody, dziękuję za tę determinację i wolę walki, dziękuję także organizatorom, burmistrzowi gminy Raszków za gościnę i strażakom zarówno tym zawodowym, jak i ochotnikom.

Licznie zebrana publiczność mogła obejrzeć nie tylko sportową walkę, ale wysłuchać ciekawych opowieści o wozach strażackich, które zjechały do Raszkowa, a także o historii pożarnictwa w naszym regionie – snuł je niezastąpiony Sylwester Kląskała – prezes Zarządu Gminnego OSP w gminie Ostrów Wielkopolski. W trakcie imprezy można też było skosztować pysznej grochówki.

Prawdziwą furorę podczas jubileuszowych 15. Powiatowych Zwodów Sikawek Konnych w Raszkowie zrobiła młodzieżowa drużyna OSP Świeligów, której najmłodszym zawodnikiem jest 4-latek. Młodzi druhowie najpierw na płycie boiska zaprezentowali akcję reanimacyjną, a później naśladując starszych strażaków przebyli tor przeszkód, co zostało nagrodzone owacją przez licznie zgromadzoną publiczność. Otrzymali też pamiątkowe medale.

 

Wyniki:

Kobiety: Westrza, Topola Mała, Biskupice Ołoboczne, Świeligów.

Mężczyźni: Topola Mała, Westrza, Wysocko Małe, Biskupice Ołoboczne, Zamość, Konradów, Sulisław, Gostyczyna, Świeligów, Boczków.

 

 

Źródło: powiat-ostrowski.plCzytaj również

KS PROJEKT SZYMON KARBOWIAK
BISTRO NA TALERZU