iOstrowWlkp.pl reklamy
Wydarzenia

Roczek ostrowskiego DPS-u

Nowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie świętuje rok istnienia. Na te wyjątkowe urodziny obchodzone 10 października zostali zaproszeni tylko mieszkańcy, ale także ich rodziny.

- Mimo roku, który minął od oddania DPS do użytku, jest we mnie wciąż ta sama radość związana z realizacją tej inwestycji. Jest to bowiem pierwszy od 100 lat DPS w Ostrowie wybudowany od podstaw i cieszę się, że to właśnie my to zrobiliśmy. To była inwestycja przygotowywana przez długie miesiące, przemyślana w każdym elemencie. Z tego powodu, ale także ze względu na estetykę uznawany za najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Sercem domu jest zaaranżowana na "Ryneczek", wspólna przestrzeń-miejsce dziennego pobytu, wokół którego koncentruje się życie oraz dostępne są różne pracownie tematyczne. Miejsce, w którym można w grupie obejrzeć film lub mecz, wypić kawę lub po prostu spędzić czas z innym człowiekiem. Właśnie w tym miejscu odbyły się urodziny i jak na nie przystało nie zabrakło urodzinowego tortu. Ten zresztą był w dwóch odsłonach: klasyczny i specjalny dla tych, którzy pozostają są na diecie cukrzycowej.

Obiekt dysponuje 76 miejscami. Po pięciu miesiącach od uruchomienia zajęte zostały wszystkie dostępne miejsca i pokoje. W ponad 80 proc. pensjonariusze pochodzą z terenu powiatu.

- W pierwszej kolejności zamieszkały tutaj osoby przebywające na ul. Partyzanckiej. Stopniowo przybywali kolejni. Te osoby które przeszły z nieporównywalnych warunkach, chociaż wszyscy starli się, żeby także tam była rodzinna atmosfera, ale ciasnoty i faktu, że mieszkania znajdowały się w kilku budynkach nie dało się zmienić. Teraz jesteśmy tutaj i to jest ogromny przeskok pod każdym względem. Pracuje i mieszka się dobrze zwłaszcza, że całość zlokalizowana jest na jednym poziomie – powiedział Radosław Kowalski dyrektor DPS Ostrów.

Jednym kryterium przyjęcia do DPS jest przewlekała choroba poświadczona przez lekarza. Ten warunek otwiera drogę formalną do zamieszkania w DPS.

- Oglądając podczas urodzin twarze mieszkańców zebranych na ryneczku miałem poczucie wielkiej satysfakcji, że stworzyliśmy godne warunki. To ważne dla mieszkańców, ale też ich rodzin. Drudzy mogą mieć pełne przekonanie, że przekazują pod opiekę w bliskich w bardzo dobre warunki. Kiedy cieszyliśmy się finałem inwestycji nie brakowało jednak złośliwości, że będzie to dom tylko dla wybranych. Zamieszkali w nim wszyscy pensjonariuszy z ul. Partyzanckiej, a potem dołączyli kolejni normalni potrzebujący ludzie, nie krezusi. Jak przeanalizowaliśmy średnie uposażenie to ok. 2500 zł, a średnia odpłatność 1700 zł – dodał starosta.Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI