iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Remiza przy Staszica po modernizacji

2022-01-31 09:01:00

Strażnica przy ulicy Staszica została rozbudowana i przeszła gruntowną modernizację. Zadanie jest w trakcie odbiorów technicznych, a już wkrótce strażacy ochotnicy będą mogli korzystać z nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu.


Strażnica po modernizacji to zupełnie nowa jakość. Obiekt, jak oceniają sami strażacy ochotnicy, wygląda jak nowy. Budynek przeszedł generalny remont, a wachlarz prac był bardzo szeroki: od wymiany wszystkich instalacji wewnętrznych, poprzez montaż nowych okien i drzwi, a na pracach zewnętrznych, w tym ociepleniu budynku kończąc.

 

-   Obiekt przy uli. Staszica domagał się gruntownej modernizacji. Naszym strażakom ochotnikom, którzy są tak ważni dla bezpieczeństwa mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, oddamy za moment do użytku obiekt piękny, nowoczesny i funkcjonalny. Strażnica modernizowana była na każdym etapie w dialogu i w uzgodnieniu z naszymi strażakami. To ważne, bo jest to obiekt specjalnego znaczenia i musiał być modernizowany właśnie w tak bardzo detalicznych uzgodnieniach – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

W ramach prac budynek został rozbudowany i częściowo przebudowany. Strażacy zyskali tak ważny dla nich dodatkowy boks garażowy. Na parterze poza częścią garażową są również pomieszczenia sanitarne, których do tej pory brakowało. Na I piętrze strażacy do swojej dyspozycji mają pomieszczenia biurowe, część socjalną z aneksem kuchennym, toalety, salę konferencyjną oraz izbę pamięci poświęconą historii OSP.

 

-  Wcześniejsza remiza nie spełniała żadnych standardów. Z takich podstawowych rzeczy, które można porównać, które były nam niezbędne, to przede wszystkim dwa ogromne boksy garażowe do przechowywania dwóch samochodów. To sanitariaty, pomieszczenia, w których strażak po akcji będzie mógł się wykąpać, będziemy mogli wyprać mundury służące do działań ratowniczo- gaśniczych. Mamy wyciągarkę do suszenia węży, co nie tylko ułatwi nam pracę, przyspieszy ich suszenie, ale też sprawi, że dłużej będą służyć strażakom ochotnikom w codziennej pracy. Podsumowując. To co było, a jest teraz to ogromna, ogromna przepaść – podkreśla Konrad Grzelak, Komendant Miejski OSP w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Gruntowna modernizacja wraz z rozbudową trwała rok. To kolejna inwestycja w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. Koszt zadania wyniósł prawie 1,3 mln złotych. Na tę inwestycję pozyskaliśmy 800 tys. złotych. Pieniądze pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 

W szeregach OSP obecnie, uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo–gaśniczych, jest 20 strażaków ochotników. Średnia wieku druhów to 25 lat.
Czytaj również