iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Chcesz zostać żołnierzem?

2021-02-05 12:25:52
Zdjęcie: 12WBOT/DWOT
Wielkopolskich terytorialsów jest już 1 800. Jeśli chcesz zostać jednym z nich zgłoś się na szkolenie. Nabór do służby jest nadal otwarty. Dla wszystkich chętnych zaplanowane zostało siedem terminów szkoleń, dlatego każdy przyszły żołnierz WOT może wybrać dogodny dla niego termin. Szkolenia są skierowane zarówno do osób, które nigdy nie miały kontaktu z wojskiem ale także dla tych osób, które już jakiś czas temu składały przysięgę wojskową.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności, dlatego żołnierze działają na obszarze województwa, powiatu czy gminy. W tej chwili zadań dla żołnierzy jest bardzo dużo a skupiają się one głownie na wsparciu służby zdrowia, opiece nad kombatantami czy też szeroko rozumianymi działaniami przeciwkryzysowymi.

 

- Żołnierze wielkopolskiej brygady od samego początku pandemii bardzo mocno zaangażowani są w walkę z koronawirusem. To pewnego rodzaju sprawdzian zdolności, który ściśle wpisuje się w misję i zadania Wojsk Obrony Terytorialnej. Zauważamy duże zainteresowanie służbą wojskową w wymiarze ochotniczym, a jednym z głównych motywów rekrutów jest chęć podjęcia aktywnych działań i pomoc lokalnej społeczności. W 2020 roku tylko  na krótki  czas zawiesiliśmy pobór, ale ze względu liczne zgłoszenia od ochotników wróciliśmy do rekrutacji w szeregi brygady. W tym roku tak zaplanowaliśmy kalendarz szkoleń, aby każdy chętny znalazł dogodny dla siebie termin i mógł zostać terytorialsem. W trakcie całego szkolenia istotnym elementem będzie zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia szkolonych poprzez wzmożony reżim sanitarny ukierunkowany na ograniczanie ryzyka zachorowania. – mówi płk Rafał Miernik – dowódca 12WBOT.

 

Dla kogo WOT?

WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi obywatelstwo polskie, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno osoby, nie pełniące do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest doskonałą szansą na połączenie życia rodzinnego, zawodowego z możliwością służby dla Polski.

 

Terminy rozpoczęcia szkoleń podstawowych i wyrównawczych w 2021 roku.

  • 12 lutego
  • 12 marca
  • 14 maja
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 30 października
  • 11 grudnia

 

Jak się zgłaszać do WOT?

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Choć najwygodniejszym rozwiązaniem jest kontakt z żołnierzem z zespołu rekrutacyjnego który pomoże z załatwieniu wszelkich formalności.

 

REKRUTERZY WOT:

  • szer. Marcin MRÓWKA tel. 796 700 883
  • szer. Anna SZYMANIAK tel. 603 727 229
  • szer. Patryk KRAJEWSKI tel. 669 411 620Czytaj również