iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Regały i stojaki na urządzenia na cmentarzu

Na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Ostrowie Wielkopolskim stanęły specjalne regały i stojaki na urządzenia. Na tych pierwszych, każdy chętny może odłożyć znicz do ponownego użycia.

Na cmentarzu pojawiły się także specjalne stojaki na narzędzia, które są niezbędne do porządkowania i pielęgnacji nagrobków i otoczenia wokół nich. Wśród nich są grabie, konewki oraz szczotki. Każde z nich odpowiednio oznakowane. Na stojaku zamontowano napis: Zapomniałeś? Pożycz. Nie zapomnij oddać. 

Zakup urządzeń i regałów sfinansowano z Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt to 20 tysięcy złotych. To pierwszy tego typu projekt w mieście.

Rzymskokatolicki Stary Cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim należy do najstarszych polskich nekropolii w Polsce. Początki datuje się na rok 1784, a to oznacza, że jest starszy od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie czy warszawskich Powązek.

Spoczywa tu wielu zasłużonych dla miasta i kraju ostrowian. Wśród nich: Gustaw Bojanowski – pisarz; Wincenty Broniwój-Orliński – prawnik, działacz emigracyjny, mecenas kultury; ks. Jan Kompałła – proboszcz ostrowski, działacz społeczny, inicjator budowy Królewskiego Katolickiego Gimnazjum Męskiego;  ks. Augustyn Szamarzewski – działacz społeczny, patron polskich spółek zarobkowych, proboszcz ostrowski, prefekt Wyższej Szkoły Żeńskiej w Ostrowie Wielkopolskim; Maria Bojarska – przełożona Gimnazjum i Liceum im. Emilii Sczanieckiej, koordynowała działania tajnej oświaty w mieście i południowej Wielkopolsce podczas II wojny światowej.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI