iOstrowWlkp.pl reklamy
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl
rotator reklamuj się w gazecie internetowej iOstrowWlkp.pl

Reklama - EUROWARSZTAT TOMIK
Reklama - STOLARSTWO KAMIL SUCHORZEWSKI

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Sportowe wydarzenia z powiatu ostrowskiego. Poznajcie relacje z rozgrywek ligowych, a także ze szkolnych zmagań i potyczek na osiedlowych boiskach.


Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe oferty na temat pracy w lokalnych firmach powiatu ostrowskiego.

Z powiatu

Radłów i Słaborowice - kolejne ogniska wirusa

2020-01-24 08:01:00

Niestety, zostały potwierdzone kolejne ogniska ptasiej grypy w naszym regionie. Wirusa H5N8 wykryto w Radłowie w gminie Raszków i Słaborowicach w gminie Ostrów Wielkopolski oraz w miejscowości Zapust w okolicy Szamotuł.

Jak podaje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu w Radłowie wirus objął ok. 150 szt. drobiu, w Słaborowicach - ok. 120, a w Zapuście wykryto go w stadzie ok. 40 tys. indyków. Trwają działania służb w celu likwidacji ognisk.
 
 
Przeczytaj także:
 
 
 

Jak się zachować w styczności z ptactwem i czy wirus jest groźny dla człowieka, o tym przeczytasz poniżej w apelu wojewody.

 

Wojewoda apeluje w sprawie grypy ptaków

 

W 2020 roku na terenie Wielkopolski zostały odnotowane ogniska ptasiej grypy (HPAI), które są na bieżąco likwidowane przez służby weterynaryjne. Jednak z uwagi na pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o zagrożeniu dla ludzi ze strony wirusa ptasiej grypy występującym u ptaków, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wystosował apel do mieszkańców województwa.

 

Szanowni Hodowcy,

wirus ptasiej grypy nie jest niebezpieczny dla ludzi. Do tej pory nie notowano przeniesienia infekcji na człowieka. Człowiek, nie zachowując odpowiednich środków bezpieczeństwa, może jedynie przenosić wirusa grypy ptaków na butach, odzieży czy nawet rękach. W celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia wirusa należy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, tj.:

 • unikać kontaktu z ptakami - pamiętajmy, że zarazić się można nawet poprzez dotknięcie piór chorego ptaka, zachowujmy czujność podczas spacerów w parkach;
 • w kontakcie z ptakami (np. w gospodarstwach, gdzie hodowany jest drób) należy używać jednorazowych rękawiczek;
 • myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i hodowlanym;
 • ptasie jaja i mięso drobiowe należy trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aby nie miały styczności z inną żywnością;
 • unikać spożywania surowego jajka;
 • myć dokładnie z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (deski, noże, talerze);
 • pamiętać, że zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa ptasiej grypy;
 • spożywać mięso drobiowe, przetwory drobiarskie i jaja poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 st. C (wirus ptasiej grypy w tej temperaturze ginie);
 • zadbać o to, aby dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania lub karmienia;
 • nie dotykać padłych lub sprawiających wrażenie chorych ptaków;
 • nie karmić dzikich ptaków prosto z ręki, a także nie dopuszczać, by siadały one na rękach lub ramionach.

 

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie wielkopolskim prowadzą w dalszym ciągu wzmożony nadzór nad sprzedażą mięsa drobiowego i produktów z nich wytworzonych w sklepach, na targowiskach oraz miejscach żywienia ludzi. Podczas kontroli sanitarnych zwracają oni również szczególną uwagę na pochodzenie, identyfikowalność i legalność ww. produktów mięsnych.

Warto pamiętać także o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko grypie sezonowej przed sezonem grypowym lub w jego trakcie, co zminimalizuje ryzyko zakażenia się wirusami grypy i uchroni przed wystąpieniem powikłań choroby.

 
 

 Reklama w Gazecie Internetowej

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Autopromocja - Informator Budowlany - Artykuły, porady, ciekawostki

Autopromocja - Informator Ślubny - Organizacja, tradycje, porady


Informacje na temat edukacji w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy.

Zapytaj prawnika

Reklama SMOK AUDIOiOstrowWlkp.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - iostrowwlkp.pl