iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Pudełko ratujące życie

Specjalne „Pudełka Życia“ zwierające - czerwone okrągłe pudełko, magnes na lodówkę oraz karta informacji o stanie zdrowia - trafią do 180 seniorów z Ostrowa Wielkopolskiego m.in. do podopiecznych MOPS oraz Dziennego Domu Senior +.

To nowy pilotażowy projekt realizowany przez ostrowski samorząd z troską o zdrowie najstarszych mieszkańców miasta. Zasada jest prosta. Senior wypełnia kartę informacji o stanie zdrowia, wkłada ją do pudełka a to umieszcza w lodówce, na której umieszcza magnes z informacją, że wewnątrz znajduje się „Pudełko Życia“.

 

- Czas pandemii to czas szczególny, bo większość seniorów ma ograniczony kontakt z najbliższymi dla własnego bezpieczeństwa. Zawsze jednak mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a ten pomysł ma pomóc ratownikom medycznym jak najszybciej pozyskać niezbędne informacje o stanie zdrowia pacjenta – wskazuje Sebastian Górski, wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Samorządowcy zapewniają, że jeżeli pomysł wypali, to w przyszłości można spodziewać się jego kontynuacji. Na karcie informacyjnej oprócz informacji o chorobach, przyjmowanych lekach, znajdują się także informacje o osobach, które należy powiadomić, osobie, której należy przekazać klucze do mieszkania czy zwierzętach, które pozostają pod opieką właściciela pudełka. Senior może również zapisać na karcie, gdzie w jego domu znajduje się dokumentacja medyczna. A dlaczego akurat lodówka?

 

- Bo każdy lodówkę ma w tym samym miejscu, w kuchni. Ratownikom medycznym wystarczy więc rzut oka – jeśli na lodówce znajduje się magnes z informacją o pudełku, wiedzą, że mogą go właśnie tam szukać. Nie trzeba więc przeszukiwać szafek czy szuflad, na co w sytuacji zagrożenia życia nie ma czasu – wyjaśnia Karolina Krawczyk, kierownik Biura ds. Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej, które zrealizowało ten projekt.

(alf)


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również