iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Przesadzają stare drzewa „za parowozownią”

Rozpoczęły się prace przy budowie centrum treningowo–sportowego „za parowozownią”. W pierwszym etapie powstanie tu pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. Drzewa, które znajdują się w miejscu jego budowy są właśnie przesadzane.

Po wielu latach oczekiwań w rejonie ulic Okólnej, Składowej i Kilińskiego powstaje centrum treningowo–sportowe. Prace ruszyły. By móc rozpocząć budowę pierwszego boiska należało pozbyć się znajdujących się tam drzew. Włodarze Ostrowa nie chcąc wycinać zdrowych, dorosłych okazów, zdecydowali się na ich przesadzenie.

- Mówi się, że starych drzew się nie przesadza. Jednak wbrew temu powiedzeniu trwa właśnie przesadzanie drzew od wielu lat będących częścią stadionu „za parowozownią”. Siedem lip rośnie w miejscu, w którym powstanie pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią dla kilkuset trenujących tam młodych sportowców. Każde tak dorodne drzewo to w obecnych czasach nieoceniona wartość. Chronią nas przed upałami, po ulewach chłoną nadmiar wody, dostarczają tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Proces przesadzania wymaga sporo zachodu. By umożliwić drzewom przyjęcie się w innym miejscu konieczne jest zapewnienie im części obecnego środowiska. To wielka bryła korzeniowa z żyjącymi w niej mikroorganizmami. Jej zapewnienie i bezpieczny transport zapewnia maszyna do przesadzania drzew, którą dysponuje firma Ogrobud, a która jest największą tego typu w Polsce - co za tym idzie pozwala na przesadzenie nawet dużych, wieloletnich drzew. Co ciekawe, tego typu sprzęt wykonywany jest na zamówienie, nie jest produkowany fabrycznie.

- System korzeniowy składa się z dużych korzeni, które utrzymują drzewo w glebie, oraz sieci mniejszych, które pobierają wodę i składniki pokarmowe, Można przyjąć, że wielkość systemu korzeniowego dorównuje wielkości korony. Im więcej ziemi będzie miała bryła korzeniowa, tym mniejsze będą uszkodzenia korzeni, a rośliny od razu przystąpią do pobierania wody na nowym miejscu. Czynności związane z przesadzaniem drzew wymagają dokładności i doświadczenia. Nasza firma zajmuje się tym już od kilkudziesięciu lat, a ilość przesadzonych roślin można liczyć w tysiącach – informuje Wiesław Pluskota, kierownik w firmie Ogrobud.

- Znakomicie, że tym procesem w Ostrowie zajmują się tak doświadczeni fachowcy. Przesadzone drzewa znajdą swoje miejsce niedaleko – przy ulicy Składowej. Tu będą żyć dalej. Również dla nas – dodaje prezydent Ostrowa.

Koniec pierwszego etapu inwestycji zaplanowano na lato przyszłego roku.  Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również