iOstrowWlkp.pl reklamy
Z policji

Propozycja inwestycji w jedną ze spółek paliwowych? To oszustwo!

2022-04-29 09:04:00

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują się wzbogacić. Po sieci krąży propozycja inwestycji w jedną ze spółek paliwowych. Oszuści mamią chętnych wizją szybkiego zarobku, w dodatku bez jakiegokolwiek ryzyka. 

 


Niestety, tym zapewnieniom uległ mieszkaniec pobliskiego Kalisza, który umożliwił oszustowi dostęp do swojego konta bankowego i w ten sposób stracił 16 tys. zł.

 

- Do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu zgłosił się mężczyzna, który poinformował o tym, że na portalu społecznościowym przeczytał reklamę dotyczącą inwestycji w spółkę paliwową. Kliknął we wskazany w publikacji link, po czym odebrał telefon od rzekomego przedstawiciela spółki, który przekazał, gdzie mężczyzna ma wpłacić kwotę 900 zł aby zakupić akcję. Chwilę po tym zgłaszający otrzymał informację ze swojego banku, iż ze względu na próbę nielegalnej transakcji jego konto zostało zablokowane - informuje kaliska policja.

 

Po upływie około czterech miesięcy do zgłaszającego zadzwonił przedstawiciel spółki aby dokończyć transakcję celem uzyskania dochodów z akcji. Poinformował go, że aby otrzymać zyski musi zainstalować na telefon odpowiednią aplikację. Zgłaszający jednak nie miał świadomości, że instalując ją udostępnia pulpit swojego telefonu oszustowi. W ten sposób przestępca wykorzystał posiadane dane i dokonał przelewu na swoje konto w kwocie 16 tys. zł.

 

POLICJA OSTRZEGA!

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekome bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się przede wszystkim na portalach społecznościowych, licznych stronach internetowych, w mailingach, SMS-ach czy reklamach internetowych.

Fałszywe ogłoszenia zachęcają najczęściej do inwestowania w akcje spółek paliwowych oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez te spółki. Ogłoszenia te wykorzystują bezprawnie nazwę i znaki firmowe instytucji państwowych, spółek skarbu państwa czy wizerunki powiązanych z nimi osób.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, nieklikanie linków z niesprawdzonego źródła oraz zgłaszanie fałszywych ogłoszeń i prób oszustw organom ścigania.

Źródło: KMP Kalisz


Czytaj również