iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wlkp.

Proekologiczne miliony

2021-07-05 10:07:00
Zdjęcie: UM Ostrów Wlkp.
Kasy pozyskana w ramach Funduszy Norweskich spożytkowana zostanie na program "E-Ostrów 2050. Miasto ekologiczne, energetyczne i ekonomiczne".

Fundusze Norweskie i fundusze EOG, czyli Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Właśnie w ramach tejże inicjatywy Ostrów Wlkp. otrzymał 3,5 mln euro (ok. 16 mln zł). Symboliczny czek prezydent miasta wręczył Waldemar Buda, sekretarz stanu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. 

 

- Nasze dwuletnie starania, ciężka praca mojego zespołu włożona w projekt „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” przynoszą dziś pozytywny i wymierny efekt. (...) Jestem głęboko przekonana, że inwestycje, które zrealizujemy z udziałem pozyskanej kwoty sprawią, że jakość życia mieszkańców w naszym mieście znacząco wzrośnie, a nasze miasto jeszcze szybciej będzie poruszać się drogą intensywnego rozwoju, który nakreśliliśmy w ambitnej perspektywie do 2050 roku z myślą o teraźniejszości i coraz lepszej przyszłości ostrowian - zapewnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wlkp. 

 

W sumie o tzw. środki norweskie aplikowało 212 miast, z czego zaledwie 29 otrzymało wsparcie finansowe. W Ostrowie Wlkp. pozyskane środki mają być zainwestowane m. in. w nowoczesne, ekologiczne oświetlenie, inteligentną, zdrową i bezpieczną mobilność, inwentaryzację źródeł niskiej emisji i odnawialnych źródeł energii, a także budynków pod kątem efektywności energetycznej czy przygotowanie kolejnych terenów inwestycyjnych.

 

- Była to ciężka, niemal dwuletnia praca, rozpoczęliśmy ją w 2019 roku. Najpierw od zarysu projektu. Następnie, kiedy udało nam się dostać do „złotej pięćdziesiątki”, czyli do pięćdziesięciu podmiotów z szansami na dofinansowanie, musieliśmy przepracować cały proces projektowy i wypracować dwa ogromne dokumenty – Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego. Wszystko to poprzedzone zostało diagnozą, czyli poznaniem opinii mieszkańców Ostrowa na temat funkcjonowania miasta w różnych dziedzinach. Warto podkreślić, że na tym etapie skorzystaliśmy ze spostrzeżeń ostrowian i również na ich podstawie budowaliśmy politykę rozwoju naszego miasta – które cele są najistotniejsze, w jakim kierunku chcemy, żeby miasto się rozwijało - podkreśla Ewa Torzyńska, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

 

(alf)

 Czytaj również

AGRO MINERAL PRODUKT
ALFALINE HURTOWNIA ELEKTRYCZNA OSTRÓW WLKP.
POLUB NAS NA FACEBOOK