iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Prężna działalność koła humanistyczno-historycznego Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

2022-12-19 13:12:00
Zdjęcie: Teresa Setecka - Kolekcjoner Zbigniew Pilarczyk (z prawej)

Działalność koła humanistyczno-historycznego Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku budzi podziw, jest więc warta zauważenia i popularyzowania. Jego członkowie wraz z ich mentorem dr. Józefem Pietrzakiem postawili na aktywność, na wzbogacanie wiedzy, rozwijanie swoich uzdolnień i pasji, na zdobywanie nowych umiejętności i samodoskonalenie.

 


Autor artykułu: Kazimierz Nawrocki, rzecznik prasowy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Inspirującą rolę w rozwoju koła humanistyczno-historycznego pełni odpowiedzialna za stronę organizacyjną starościna grupy Teresa Setecka, która w rozmowie ze mną mówi o powrocie do korzeni, o tym, że w tym kole miejsce może znaleźć każdy, kto lubi historię. Głównym celem zajęć - podkreśla - jest propagowanie wiedzy historycznej i rozwijanie zainteresowań słuchaczy, to oni decydują o tematyce poruszanej na spotkaniach oraz przygotowują wystąpienia konsultowane z opiekunem koła. Ostatnim tego przykładem prelekcja naszego członka Zbigniewa Pilarczyka o jego pasjach kolekcjonerskich, dzięki którym zdobył na przestrzeni minionych lat ogromną wiedzę historyczną. Na comiesięcznych spotkaniach w sali audytoryjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego – dodała - poszerzamy swoją wiedzę na temat historii oraz stosujemy aktywne metody nauki. Istotnym elementem tych zajęć jest twórcza dyskusja, która uczy sztuki poprawnej argumentacji oraz pozwala wyjaśnić powstałe wątpliwości. W trakcie zajęć wykorzystywane są teksty źródłowe, ilustracje, mapy, dane statystyczne i inne źródła wiedzy historycznej, które mają na celu lepsze zobrazowanie omawianych zagadnień.

Pasjonaci w dojrzałym wieku, zainteresowani tematem historii Ostrowa Wielkopolskiego, chętnie uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych, bogatych w swej treści, prezentowanych w ciekawej formule medialnej. Każde spotkanie członków koła humanistyczno-historycznego ma wypracowany swój klimat i walory motywacyjne. Członkowie koła uczestniczą również w panelach dyskusyjnych z pisarzami oraz w warsztatach poświęconych najstarszym częściom zbiorów zasłużonej ostrowskiej księżnicy, jaką jest Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, jak też w corocznych spotkaniach w Forum Synagoga, ostatnio w X Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej na temat „Lokalna społeczność żydowska”. Cenną formą edukacyjną dla członków koła humanistyczno-historycznego są wyjazdy naukowe do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego, z którymi nawiązano konstruktywne kontakty. To pouczające doświadczenie powinno owocować w przyszłości. W tym miejscu warto dodać o udziale seniorów – pasjonatów z koła humanistyczno-historycznego w organizowanych przez władze Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego konferencjach naukowych, imprezach i uroczystościach o charakterze historycznym i patriotycznym.

W tak szerokiej formule aktywności widać energię do działania i rozwijania pasji na emeryturze oraz chęć nawiązywania nowych znajomości, które udowadniają, że wiek to tylko liczba, a pomysłowością i aktywnością starsi mogą zawstydzić dużo młodszych. Wśród nich prowadzący wykład na listopadowym spotkaniu członków koła humanistyczno-historycznego OUTW Zbigniew Pilarczyk, znany i ceniony działacz społeczny i kolekcjoner, w przeszłości długoletni prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Przygodzicach, obecnie wiceprzewodniczący Osiedla Zębców, członek Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” i członek Towarzystwa Wydawców Książek. Wymieniony aktywnie uczestniczy też w Radzie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim i w Komisji Mieszkaniowej przy Urzędzie Miasta.

Zbigniew Pilarczyk jest jednym z 30 kolekcjonerów zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Ocalić od zapomnienia” w Ostrowie Wielkopolskim, który, jak sięgnąć pamięcią wstecz, uratował przed zniszczeniem czy spaleniem wiele historycznych eksponatów. Wśród jego zbiorów sporo ciekawostek, takich jak kufle do piwa z wielu krajów, w tym kufle z pierwszych ostrowskich browarów (kolekcja liczy ponad 200 sztuk). To pamiątka z licznych podróży również poza Europą, do Finlandii, Egiptu i Izraela.

Do dzisiaj Pan Zbigniew jest zauroczony Lwowem i Bałkanami. Ze szczególnym sentymentem wspomina częste pobyty w Niemczech, głównie w Monachium, gdzie oprócz nabycia wspaniałych eksponatów, poznał dogłębnie kulturę i sposób życia Niemców. W efekcie posiadł dużą wiedzę o historii browarnictwa w Europie i w Polsce, w tym o walorach szlachetnego trunku, jakim jest piwo.

Jego postać to prawdziwa encyklopedia z historii browarnictwa w Ostrowie Wielkopolskim, którą przekazał członkom koła historycznego OUTW podczas listopadowego spotkania edukacyjnego. Okazało się, że solidnym fundamentem przy zdobywaniu przez niego wiedzy o ostrowskich browarach była jego praca maturalna na temat „Wartości odżywcze i technologia produkcji”, oparta na wcześniejszym poznaniu całego cyklu produkcji w Browarze Ostrów Wielkopolski.

Jego wykład jako kolekcjonera pamiątek spotkał się z żywym zainteresowaniem słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu. Do dzisiaj pamiętam z jaką pasją opowiadał w tym gronie o swoich pobytach w Bawarii na Świętach Piwa przy podkreśleniu rodzinnej atmosfery takich spotkań i serdeczności jednego człowieka do drugiego, czego tak bardzo brakuje w naszym kraju. Chcąc pokazać piękno Bawarii, jej historię oraz klimat otwartości i życzliwości wobec przyjezdnych zorganizował wiele udanych, grupowych wyjazdów do tej fascynującej krainy, pozostających w życzliwej pamięci sporej grupy ostrowian.

Jako członek Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” Zbigniew Pilarczyk prezentował swoją kolekcję na licznych wystawach na terenie Ostrowa Wielkopolskiego i Kalisza oraz w innych miastach Południowej Wielkopolski. O jego pasjach kolekcjonerskich i innych członków tego Stowarzyszenia, można przeczytać w kwartalniku „Kolekcjoner Ostrowski”, rozprowadzanym wśród kolekcjonerów i osób zainteresowanych tym niezwykłym tematem.

Kolekcjonerstwo Zbigniewa Pilarczyka ma szerszy wymiar niż wystawa przygotowana przez niego dla członków koła humanistyczno-historycznego Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W jego kolekcji można znaleźć wiele różnorodnych, rzadko spotykanych eksponatów. Mnie zainteresował model maszyny do szycia używanej przez nasze prababcie z przebogatą historią, którego elementy widać w wielu miejscach na terenie jego rodzinnej posesji, zwłaszcza na opłotowaniu. Ponadto starodawny młynek do kawy, wiekowe zegary na ścianach, żelazka i inne elementy wyposażenia gospodarstw domowych z dawnej przeszłości, kupowanych i znajdowanych na folwarkach w różnych krajach podczas wędrówek Pana Zbigniewa po Europie.

Ogromne wrażenie robi galeria obrazów i bogactwo literatury polskiej i światowej, jakie Zbigniew Pilarczyk zebrał na przestrzeni wielu lat. Jako członek Klubu Dobrej Książki, mając dostęp do dzieł literackich trudnych do zdobycia dla przeciętnego Polaka, może poszczycić się limitowanymi egzemplarzami z certyfikatami oryginalności o niewielkim nakładzie, które trudno znaleźć w większości bibliotek. Wśród nich moją uwagę przykuła Wielka Księga Patriotyczna – Wydanie Specjalne z okazji Jubileuszu 100.lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości „Bóg – Honor – Ojczyzna” z certyfikatem numer 1089. Całkowity nakład tego dzieła to 1918 egzemplarzy dla uczczenia Jubileuszu Odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości w 1918 roku. To wyjątkowo cenna i wartościowa książka, jedyny egzemplarz w Ostrowie Wielkopolskim.

Z licznych zbiorów Zbigniewa Pilarczyka wzbudzających dreszczyk emocji wymienię jeszcze piękne wydanie Muzeów Świata, komplet wszystkich znanych na świecie malarzy, atlas Kresów Wschodnich, niezwykłe wydanie Napoleon Bonaparte –Konsul –Król -Cesarz, Polscy Nobliści, stare encyklopedie, Wielkie bitwy Polaków, Twój Patron – Skarbiec Świętych Pańskich czy Cud nad Wisłą wydrukowany w ilości 325 egzemplarzy.

 

Kolekcja pamiątek Zbigniewa Pilarczyka budzi podziw i szacunek. Jego wykład i prezentacja tej kolekcji pokazały członkom koła humanistyczno-historycznego OUTW człowieka o ogromnej wiedzy historycznej, który może być dla wielu wzorem i autorytetem, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które, żyjąc w świecie smartfonów, ma ograniczony dostęp do tak niezwykłych zbiorów, a co się z tym wiąże, do pogłębiania taką drogą historycznej wiedzy.

Wzbogacając jakość tego edukacyjnego spotkania członkowie koła humanistyczno-historycznego w ożywionej dyskusji dzielili się swoją wiedzą o ostrowskich browarach i gorzelniach nawiązując do znanych im przodków. Opiekun koła dr Józef Pietrzak, dziękując Zbigniewowi Pilarczykowi za niezwykle ciekawy wykład i prezentację, nawiązał do historii ostrowskiego browarnictwa wskazując na interesujące publikacje, jakie ukazały się na ten temat w wydaniach Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Zachęcił przy tym do wspierania i popularyzowania działalności Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.

Po wykładzie w rozmowie ze mną Zbigniew Pilarczyk stwierdził, że ma świra na punkcie starych rzeczy. Nie wstydzę się tego – dodał – bo dzięki kolekcjonerstwu zwiedziłem kawał świata, pogłębiłem wiedzę historyczną i poznałem wielu ciekawych ludzi. To dla mnie prawdziwa duchowa uczta. Bazując na swoich doświadczeniach – podkreślił – zachęcam wszystkich - starszych i młodszych, do otwarcia się na świat i ludzi. Każdy powinien mieć świadomość, że historia stanowi ważną część życia człowieka, dlatego należy ją poznawać, szanować i dalej podejmować.




Czytaj również