iOstrowWlkp.pl reklamy
Na ślubnym kobiercu

Prezent czy pieniądze?

2017-06-22 10:02:00
Zdjęcie: Archiwum
Jak trafić w potrzeby i gusta nowożeńców? Z takim dylematem muszą uporać się goście weselni przy wyborze ślubnego prezentu. Kwestia ta tylko z pozoru wydaje się prosta, bo tak naprawdę nie jest łatwo sprostać oczekiwaniom państwa młodych.

Od kilku lat można zaobserwować taką oto tendencję – młode pary coraz częściej rezygnują z kwiatów otrzymywanych w dniu ślubu, prosząc gości o inne symboliczne prezenty. Pomysłów na nie jest wiele. Sporą popularnością cieszą się kupony totolotka, dzięki którym młodzi mogą się wzbogacić. Bardzo często pojawia się także prośba o książki albo butelkę dobrego wina. Niektórzy życzą sobie płyt DVD z filmami albo roślin doniczkowych bądź ogrodowych. Z kolei pary młode o charytatywnych inklinacjach proponują gościom obdarowanie ich maskotkami, zabawkami czy nawet przyborami szkolnymi, które następnie przekażą domom dziecka, przedszkolom, szkołom czy hospicjom.

 

Tak jak kwiaty stają się coraz mniej popularne, tak coraz bardziej powszechna lista prezentów pewnie wkrótce też odejdzie do lamusa. Dziś młode pary coraz częściej wolą otrzymywać pieniądze. To jednak wywołuje pewien kłopot – jak powiedzieć o tym gościom, by nie poczuli się urażeni. Wydaje się, że najlepszym wyjściem z takiej sytuacji – zresztą często spotykanym – jest umieszczenie na zaproszeniu takiej informacji w postaci jakiegoś humorystycznego wierszyka.

 

Jeśli jednak para młoda nie wyraziła takiego życzenia, goście weselni muszą sami dokonać wyboru ślubnego prezentu. Okazja jest niezwykła, więc charakter ofiarowywanych podarunków powinien być starannie przemyślany i zgodny z oczekiwaniami państwa młodych. Idealnym dla obu stron rozwiązaniem jest stworzenie listy prezentów ślubnych przez przyszłych nowożeńców. To daje gwarancję, że podarunek będzie trafiony, zgodny z gustem, potrzebami i upodobaniami obdarowywanych. Dla młodych jest to z kolei okazja do skompletowania wymarzonych elementów wyposażenia kuchni lub salonu czy po prostu do odświeżenia wystroju wnętrz.

Ale co zrobić, gdy samemu trzeba dokonać tego trudnego wyboru? Jaki prezent wybrać? Co ucieszy młodą parę? Jedno jest pewne - prezent ślubny ma być ładny i dobrej jakości, bo w ten szczególny dzień młoda para ma zostać potraktowana z wielką życzliwością i serdecznością.
 

Na pewno łatwiej jest kupić prezent takim parom, które nic jeszcze nie mają i dopiero zaczynają wspólne życie. Można kupić żelazko, mikser czy odkurzacz, bo przecież wybór na rynku jest ogromny. Ale co, jeśli ktoś jeszcze wpadnie na taki sam pomysł? Chyba jedynym sensowym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zachowanie paragonu. Trzeba jednocześnie dowiedzieć się w sklepie, jakie są warunki zwrotu towaru, by umożliwić obdarowanym niekłopotliwą wymianę prezentu na to, co im będzie bardziej potrzebne. I kupujmy coś, co będzie młodym służyć przez szereg lat. Można młodej parze sprezentować gustowny komplet filiżanek do kawy na kilka osób. Zazwyczaj tego typu przedmiotów w domu nigdy za wiele. Dla tych, którzy lubują się w rzeczach oryginalnych (nie w sensie marki), można poszukać czegoś wyjątkowego na targach staroci. Może to być na przykład zegar kominkowy albo szykowna lampka. Poza tym starcie zawsze przydają się sztućce, talerze, garnki, obrusy, pościele, komplety do łazienki czy ekspresy do kawy.

 

Prawdziwym wyzwaniem jest jednak kupienie odpowiedniego prezentu parom, które już mieszkały na swoim, czyli takim, które już mają urządzone mieszkanie. Ale i na to znajdzie się sposób. Trzeba tylko wykazać się pomysłowością i oryginalnością. Można wówczas obdarować młodą parę ręcznie haftowanym obrusem bądź kompletem ozdobnie haftowanych ręczników albo zestawem śniadaniowym dla dwojga, jakąś wyszukaną paterą lub srebrnymi sztućcami. Dobrym pomysłem wydaje się też prezent artystyczny, jak choćby obraz, rzeźba czy witraż. Ale do tego trzeba mieć zmysł artystyczny, ewentualnie kogoś, kto doradzi.  

 

Gdy już dokonaliśmy zakupu, pamiętajmy, by nasz podarunek był odpowiednio zapakowany, nie tylko ładnie, lecz także w taki sposób, by się nie uszkodził, by opakowanie przetrwało przenosiny prezentu z kościoła do restauracji i później do domu. Dobrym rozwiązaniem są ozdobne pudełka na prezenty. W środku nie może zabraknąć kartki z informacją, od kogo pochodzi prezent oraz z życzeniami dla nowożeńców. Czytaj również

JUBILER ŚPITALNIAK