iOstrowWlkp.pl reklamy
Poradnik

Prace wiosenne zacznij od naostrzenia sekatora! Jak to zrobić?

Wiosna już za rogiem, więc wszyscy entuzjaści ogrodowych prac już planuję swoje pierwsze poczynania. By dobrze się do nich przygotować potrzebują odpowiedniego sprzętu. Podstawowym narzędziem jest sekator, który po zimie również potrzebuje odświeżenia.

Sekator to jedno z najpopularniejszych narzędzi ogrodowych. Służy przede wszystkim do prac związanych z przycinaniem krzewów i drzew. Każdy wymaga odpowiedniego przygotowania do wiosny. Głównie chodzi o naostrzenie go. By dobrze to zrobić przede wszystkim należy wiedzieć, jaki rodzaj narzędzia się posiada. Jeśli jest on tradycyjny, wówczas ostrzy się go po jednej stronie, z kolei kowadełkowy już po obu stronach.

 

Przed przystąpieniem do wykonywanej pracy, warto oczyścić sekator z wszelkich zabrudzeń. Sprawdzi się przy tym woda z mydłem, następnie można go też odkazić spirytusem. Narzędzie ostrzy się ostrzałką, osełkami, metalowym pilnikiem bądź szlifierką z papierem ściernym. Jeśli istnieje taka możliwość można go rozłożyć by naostrzyć trudno dostępne miejsca. Ostrzałkę przykładamy do noży i trzymając pod kątem 45 stopni płynnym ruchem przesuwamy tylko w jednym kierunku. Taka praca powinna być wykonywana spokojnie. By efekt był zadowalający, trzeba na nią poświęcić od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.

 

Po zakończonej pracy składamy sekator i ruchome części naoliwiamy. Jeśli jakakolwiek warstwa została zdarta osuszamy, by nie dostała się do niej rdza.

(ann)


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również