iOstrowWlkp.pl reklamy
Ciekawostki

Poznawali kulturę Indii, Chin, Tunezji, Turcji i Ukrainy

2023-03-22 13:03:00

W ostrowskiej Czwórce zakończyły się właśnie "Międzynarodowe Warsztaty Kulturowe". Uczniowie, nauczyciele i rodzice odbyli wirtualne podróże po krajach, z których pochodzą młodzi ostrowianie uczący się w placówce. Przez tydzień poznawali kulturę Indii, Chin, Tunezji, Turcji i Ukrainy. Szkoła pozyskała na ten projekt grant z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji pod agendą ONZ.


- Piękny projekt i piękna integracja! To niezwykle ważne, by szanować drugiego człowieka. Bez względu na to skąd pochodzimy, jak się ubieramy, czy w jakim języku mówimy - mamy takie samo serce i te same uczucia. Kochani, pamiętajmy o tym i bądźmy dla siebie po prostu dobrzy - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Szkoła  Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim jako jedna z kilku na świecie pozyskała grant z Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji pod agendą ONZ na przeprowadzenie „Międzynarodowych Warsztatów Kulturowych”. Celem zajęć była integracja dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej oraz społeczności lokalnej i migranckiej. Warsztaty „Smaki, zapachy, rekwizyty i dźwięki z różnych stron świata” trwały przez tydzień. Uczniowie, nauczyciele i rodzice poznali kultury i tradycje Indii, Chin, Tunezji, Turcji i Ukrainy. Uczestnicy przygotowywali plakaty i prezentacje tematyczne oraz gromadzili rekwizyty, pamiątki i stroje regionalne na egzotyczną wystawę.

Na zakończenie zaprezentowano w obcych językach wiersze i piosenki oraz tańce. Dopełnieniem wszystkich działań była degustacja potraw, która rozbudziła zmysły smaku, zapachu i węchu.

- Jestem dumna zarówno z uczniów, rodziców jak i nauczycieli, którzy pokazali jak ważne w dzisiejszym świecie jest szacunek dla drugiego człowieka, jego tradycji i kultury, niezależnie od tego, z jakiej części świata pochodzi, bo to co nas różni, nie powinno dzielić ale pięknie uzupełniać naszą szkolną społeczność, bo nie ważne w jakim kraju, jaki kolor dzieci mają i jak piszą na tablicy – to naprawdę się nie liczy – zaznacza Renata Spodzieja, dyrektor szkoły.
Czytaj również