iOstrowWlkp.pl reklamy
Przygodzice

Pozbądź się przeterminowanych leków

Właśnie nadarzyła się ku temu okazja, bowiem gmina Przygodzice zakupiła na nie pojemniki.

Te stanęły w punktach aptecznych w Przygodzicach i w Czarnymlesie, gdzie można zostawić bezużyteczne leki. Obowiązkiem aptek jest utylizacja leków, które znajdują się w ich zasobach oraz odbieranie od pacjentów specyfików zawierających środki odurzające i psychotropowe. Innych leków aptekarze nie odbierają, bowiem utylizacja ich stanowi dla farmaceutów dodatkowy koszt. Ten obowiązek spada zaś na barki samorządu, który ma obowiązek zadbania o to, aby odpady niebezpieczne, a takimi są również przeterminowane leki, nie trafiały na wysypisko śmieci. 

 

- Wyszliśmy naprzeciw potrzebom ludzi, którzy nie bardzo wiedzieli, co mają robić z przeterminowanymi lekami. Chodziło nam też o to, żeby do odpadów komunalnych nie wrzucali niebezpiecznych substancji, bo jakieś dziecko może je wyjąć z kubła i dojdzie do tragedii - mówi Izabela Płomińska z Urzędu Gminy w Przygodzicach potwierdzając jednocześnie, że zebrane w aptekach przeterminowane leki trafią prosto do spalarni.

 

Zanim jednak to nastąpi, konieczność opróżnienia pojemników na przeterminowane specyfiki, punkt apteczny musi zgłosić do gminy. Ta zaś zleca ich wywóz wyspecjalizowanej firmie. Leki, które stracą ważność można oddać również w punkcie selektywnej zbiórki odpadów.

 

Należy jednak pamiętać, że pudełko po leku (zazwyczaj jest to tektura) należy wrzucić do pojemnika na makulaturę a puste opakowania po lekach (blistry), powinny trafić do kubła z odpadami zmieszanymi.

(alf)

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI