iOstrowWlkp.pl reklamy
Z powiatu

Potwierdzili zdobycie nowych umiejętności

Kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odebrało certyfikaty potwierdzające zdobycie nowych umiejętności.

Powiat ostrowski jest liderem w pozyskiwaniu tzw. środków miękkich na staże zagraniczne oraz specjalistyczne kursy. Tylko na przedsięwzięcia realizowane z wykorzystaniem infrastruktury Centrum Kształcenia Praktycznego pozyskano ok. 7 000 000 zł. W zamian uczniowie mogą  skorzystać darmowo z kursów, które na wolnym rynku wyceniane są na kilka tysięcy złotych.

- Gratuluję Wam, bo potraficie wykorzystywać ten czas inwestując w siebie. To jest dorzucenie kolejnej, dodatkowej umiejętności. Nie wiemy, co w życiu się nam przyda. Czym będzie można pracodawcę przekonać. Ten projekt kosztował kilkaset tysięcy i jest dedykowany młodym ludziom, a my w młodych inwestujemy. To jest dla nas priorytet! – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Podczas wręczenia certyfikatów w dniu 2 lutego 2022 uczniowie otrzymali dokumenty potwierdzające ukończenie kursów z "Projektowania i wykorzystania multimodalnych sieci sensorycznych niskich mocy", "Programu EPLAN”, Kursu obsługi programu Autocad" oraz "Kursu obsługi i programowania obrabiarek CNC".

Były one realizowane w ramach projektów: Be INN - kształcenie zawodowe w powiecie ostrowskim oparte o innowacje oraz Kompleksowego Programu Rozwoju Kształcenia Zawodowego Młodzieży w Powiecie Ostrowskim II. 

- Projekt służy podnoszeniu kompetencji i jest ułatwieniem w poruszaniu się na rynku pracy. Jesteśmy zadowoleni, że młodzi ludzie tacy jak Wy, chcą brać udział w projekcie za co chcę Wam podziękować - powiedziała Marta Biernat z Referatu Pozyskiwania Środków Starostwa Powiatowego zapowiadając, że Starostwo zabiega o środki do pozyskania, w ramach kolejnej tury konkursów.

Wiadomość tym istotniejsza, że jak informowała Dyrekcja ZST zainteresowanie udziałem ze strony uczniów jest bardzo duże. - Mamy bardzo ambitną młodzież w szkole. Oni wręcz dopytują się, kiedy będą kolejne edycje. Mamy zasadę, że kursy są proponowane w pierwszej kolejności uczniom klas ostatnich. Oni wychodzą na rynek pracy i potrzebują dodatkowych kwalifikacji. Ale już teraz klasy drugie, trzecie pytają, czy w ich przypadku także będą takie możliwości – powiedział Dariusz Główczak zastępca dyrektora ZST.

– Kursy na rynku są bardzo drogie. Wybierając pracownika firma preferuje kogoś z takim kursem, niż ma płacić po kilka tysięcy. To już jest duża wartość całego przedsięwzięcia. Program, który poznają uczniowie jest skomplikowany i zaawansowany. To standard tworzenia dokumentacji. Wykorzystywany nie tylko w elektryce, ale we wszystkich branżach. Ważne, że uczniowie poznają oprogramowanie, z którego korzysta wiele firm w Ostrowie. Są więc przygotowani do nie tylko naszego lokalnego rynku, ale krajowego i międzynarodowego – powiedział Adrian Mikołajczyk nauczyciel zawodu z ZST.

 


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

MOBILNY ŻURAW OSTRÓW WIELKOPOLSKI