iOstrowWlkp.pl reklamy
Ostrów Wielkopolski

Ponad 2 mln zł na wymianę starych „kopciuchów”?

By tak się stało, miasto chce jeszcze w tym roku dołożyć z budżetu miasta 820 tys. zł na wymianę pieców węglowych. Kwota ta pozwoli na wyeliminowanie z przestrzeni miejskiej kolejnych 126 starych pieców węglowych.

W tegorocznej edycji programu dofinansowania do wymiany źródeł ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła realizowanego przez miasto, wpłynęły 233 wnioski dotyczące wymiany ogrzewania w domach jednorodzinnych. Wszyscy ostrowianie, zamieszkujący domy jednorodzinne, których wnioski spełniały wymogi formalne, otrzymają to dofinansowanie.

 

- To inwestycja w zdrowie, czyste powietrze i bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Chcemy dołożyć 820.000 złotych więcej do miejskiego programu dofinansowania wymiany źródeł ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła. To kolejny krok w walce o zielony, zdrowy, ekologiczny Ostrów Wielkopolski. Projekt tej zmiany zaprezentuję i zarekomenduję radnym już na najbliższej sesji – wyjaśnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Owe ponad 800 tys. zł, ma z kolei popłynąć w stronę lokatorów mieszkań w zabudowie wielolokalowej, którzy złożyli 72 wnioski (126 mieszkań). Co ważne, wprowadzenie tych środków do budżetu pozwoli na 100 % realizację wniosków, które spełniły formalno – prawne kryteria.

 

- Czyste powietrze, wolne od smogu, pyłów i śmieci spalanych w tradycyjnych piecach to nasze priorytety. Od początku realizacji naszego programu, aż w 1.134 budynkach i lokalach mieszkalnych wymieniono węglowe źródło ogrzewania na ekologiczne. Dzięki proponowanej zmianie z przestrzeni miejskiej może zniknąć kolejnych 126 lokali ogrzewanych węglowym źródłem – dodaje prezydent Ostrowa Wlkp.

 

Jednocześnie padła zapowiedź kontynuacji przez samorząd programu w kolejnych latach.

Być może w przyszłym roku uwzględnimy jeszcze większą kwotę adresowaną na wymianę źródeł nieekologicznych, a dokładnie pieców tzw. “bezklasowych”. Dzięki temu moglibyśmy umożliwić mieszkańcom skorzystanie ze 100 % dotacji i jednocześnie rozwiązać ten najbardziej drażliwy temat, jakim jest emisja z tychże pieców – wskazuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta.

 

W roku 2020 na realizację programu wymiany starych pieców zaplanowano pierwotnie 1 mln 400 tys. zł. Po zmianach do budżetu byłoby to już 2 mln 200 tys. zł.


Tagi: piec, wymiana
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również