Uczestnicy ósmej edycji konkursu jak zwykle zaskoczyli nieszablonowym podejściem do tematu przyrodniczo-historycznego. Na konkurs nadesłanych zostało 20 prac przygotowanych łącznie przez 101 uczestników, którzy pracowali pod okiem 19 opiekunów.
Najwyższe uznanie komisji skradła praca wyjątkowa, stworzona specjalnie z myślą o tym przedsięwzięciu, poruszająca wyobraźnię zarówno odbiorcy jak i jej twórców.
Napisany został krótki utwór literacki- bajka pt. „Niezwykły motyl”. Historia bajką zapisana toczy się w Bogufałowie, w gminie Przygodzice. Wzdłuż źródła rzeki Barycz podąża chłopiec, który potyka kolejnych bohaterów : wilki o imieniu Kleofas, Salomea, Edward, jeża Jerzego, bobra Bronka, chrząszcza Antka, mrówkę Martę, która wyplata z sieci suknię ślubną. Chłopca spotka wiele przygód, po drodze np. wyławia perłę z Baryczy, szuka pierścionka w grobowcu rodziny Radziwiłów… piękna historia z morałem osadzona w Powiecie Ostrowskim. Do treści powstały ilustracje stworzone przez uczniów, porównywalne z tymi z Baśni Braci Grimm, czy z Małego Księcia. Ponadto stworzona została gra planszowa z tematycznymi, przestrzennymi pionkami. Tytuł Grand Prix zdobyła Szkoła Podstawowa im. Kardynała K. Wołtyły z Chynowej, opracowana przez grupę 10 uczniów działających pod opieką nauczycieli: Bogny Baranowskiej oraz Małgorzaty Ożóg. Grupa zdobyła czek o wartości 1000 zł. oraz nagrody rzeczowe.
W kategorii Szkoły Podstawowe:
1 miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Daniszynie za lapbooka, który jest rodzajem przestrzennej teczki tematycznej, w której zawarte są informacje o Gminie Ostrów Wielkopolski. Uczniowie zgromadzili materiał fotograficzny, opracowali otwierane, przesuwane, zawiązywane, odchylane plansze, będące źródłem wiedzy o poszczególnych zabytkach . Lapbook zawiera również kieszonki z grą Memory- grą pełną treści o poszczególnych miejscowościach, z mapami i położeniem geograficznym. Lapbook jest to gotowy informator dla osób chcących aktywnie spędzić czas w Gminie Ostrów.
2 miejsce zdobył Sebastian Gumienny uczeń Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Józefa Bema w Ostrowie Wielkopolskim, pracujący pod okiemMałgorzaty Wieczorek. Uczeń przygotował relację papierową z jednodniowego rajdu rowerowego dla młodzieży. W pracy indywidualnej zaproponowany został program 37- kilometrowej trasy rowerowej. Trasa przewiduje 8 przystanków, zwiedzając dwory, kościoły, m.in. w Gutowie, czy Lewkowie. W pracy mamy również zestawienie fotografii ostrowskiej Synagogi zmieniającej się na przestrzeni kolejnych lat, zaczynając od 1989 roku.
3 miejsce (równorzędne) zdobyły Szkoła Podstawowa św. Jana Pawła II w Radłowie - pod okiem nauczyciela Karola Marszała, wramach obchodów Święta Niepodległości powstała w minionym roku „Terenowa Gra Powstańcza”. Na terenie Raszkowa zorganizowanych zostało 12 punktów, gdzie znajdowali się ósmoklasiści. Przygotowali oni zadania dla młodszych kolegów. Uczestnicy gry wcielali się w rolę powstańców oraz obserwatorów ówczesnego, codziennego życia Raszkowa: opatrywali rannych żołnierzy, szyfrowali tajne hasła, szyli flagi, śpiewali powstańcze piosenki, ćwiczyli musztrę, odczytywali dawną mapę. Praca konkursowa składa się ze zdjęć z tego wydarzenia, karty zadań specjalnych, karty do zadania Rzemieślnicy, mapy do zadania Niemiecka mapa oraz Szkoła Podstawowa nr 7 im. gen. Józefa Bema w Ostrowie Wielkopolskim za album fotograficzny z wklejanymi zdjęciami i opisami z wyprawy, który wzbogacony został rysowaną mapą z wizerunkiem poszczególnych obiektów na szlaku: kościołów, starego cmentarza, budynku I Liceum Ogólnokształcącego, Poczty Polskiej, Chaty Regionalnej i Domu Ludowego w Przygodzicach.
W kategorii Szkoły Ponadpodstawowe przyznane zostało miejsce 1, które zdobyli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina Ostrowie Wielkopolskim pracujący pod okiem nauczycieli: Jacka Bieńka i Krzysztofa Steca. Pałac Lipskich w Lewkowie po udostępnieniu swoich salonów dla zwiedzających przyciąga tłumy gości. Gości z sąsiedztwa, ale nie tylko. W związku z tym, angażując aktywnych uczniów powstał pomysł na stworzenie międzynarodowego przewodnika turystycznego, również dla obcokrajowców posługujących się językiem: angielskim, niemieckim, ukraińskim, hiszpańskim oraz chińskim.
Turysta, bez względu na to czy jest obcokrajowcem, czy nie, ma stworzony łatwy dostęp do ciekawych informacji o rodzie Lipskich. Ponadto klasa filmowa, w ramach wykonywanych zadań konkursowych, miała okazję przetestować swój sprzęt w terenie. Widokiem z lotu ptaka rozpoczyna się prezentacja filmowa obiektu.
Miejsce 2 przyznane zostało dla Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunem: Panem Sławomirem Jędrzejakiem. „Powiat Ostrowski to takie baśniowe miejsce, w którym spotyka się przeszłość z przyszłością, a o teraźniejszość dba się nadzwyczajnie”…tak zaczyna się opowieść stworzona przez uczniów, którzy „Jak baśń snują swoją opowieść… ”w malowniczym Pałacu Lipskich w Lewkowie. W przygotowanym filmie w roli kustosza obsadzono robota (znak rozpoznawczy tej szkoły technicznej). Oprowadza on widza po poszczególnych pomieszczeniach tego pięknego, odrestaurowanego budynku.
Przyznane zostało również wyróżnienie specjalne, które w konkursie uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim, którzy za wytrwałość i ciekawość poznawania świata zdobyli kolejną nagrodę, czek o wartości 500 zł oraz nagrody rzeczowe.
Cytując fragment pracy: „gdy podróżują, poznają kolejne karty naszej historii i tradycji” (św. Augustyn). Zobaczyć, dotknąć, posmakować to najlepsze metody poznawania świata przez dzieci z wszelakimi niepełnosprawnościami. A turystyka i krajoznawstwo jest jedną z najlepszych form rewalidacji i rehabilitacji szkolnych wychowanków tej placówki.
Wyróżnienia trafiły do wszystkich pozostały uczestników konkursu:
ze Szkoły Podstawowej Spółdzielni Oświatowej Edukator w Ostrowie Wielkopolskim z opiekunem Joanną Judzińską, ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunemMartyną Psikus, dwóch grup ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Jankowie Przygodzkim wraz z opiekunem Mirosławą Nowak, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunami Danutą Janiak i Elżbietą Gąsior, trzech grup ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Gen. Józefa Bema w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunem Małgorzatą Wieczorek, Szkoły Podstawowej w Wielowsi wraz z opiekunemPatrycją Talagą.
Wyróżnienia w kategorii Szkół Ponadpodstawowych: I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim działającego pod opieką Ewy Guarino,III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim orazPublicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim działającychpod opieką Donaty Kasprzak.
Źródło: powiat-ostrowski.pl
Poprzednia
Następna