iOstrowWlkp.pl reklamy
Ważne sprawy

Pomóżmy Wiktorii zebrać kasę na jej rehabilitację!

2021-05-12 12:05:00
Niepełnosprawna Wiktoria wychowywana jest tylko przez babcię Beatę, która podjęła się jej opieki. Dziewczynka urodziła się jako zdrowe dziecko. Jednak nieodpowiedzialność rodziców spowodowała ciężki epizod zatrzymania krążenia i oddychania - nastąpiło niedotlenienie, w wyniku którego doznała uszkodzenia mózgu, którego następstwem są - mózgowe porażenie dziecięce z niedowładem spastycznym czterokończynowym, korowe uszkodzenie wzroku (widzi do 1 m) a także operacja usunięcia krwiaka podtwardówkowego z nad lewej półkuli mózgu.

- Rodzice Wiktorii są pozbawieni praw rodzicielskich i już dawno przestali interesować się życiem i zdrowiem córki. Podjęłam się wychowania wnusi i wychowuję ją sama. Stałam się dla niej rodziną zastępczą i dbam o nią z całych sił. Otaczam miłością. Troszczę się i czynię starania o dobry rozwój wnusi, bo w tym przypadku trudno przesadzić - nadmiar rehabilitacji nie wyrządzi dziecku szkody, natomiast skutki jej braku lub ograniczenia mogą być niemożliwe do odwrócenia - nie ukrywa Beata Biernat, babcia Wiktorii.

 

Mimo, iż jest niesamodzielna i we wszystkich czynnościach życiowych potrzebuje pomocy i opieki drugiej osoby, to Wiktoria jest pogodną i pełną życia dziewczynką. Aby móc walczyć z chorobą, wymaga i będzie wymagała do końca życia wszechstronnej, systematycznej, codziennej, wielospecjalistycznej rehabilitacji, która daje pozytywne efekty, jednak jest bardzo kosztowna. Roczny koszt takiej terapii wynosi 20 000 zł.

 

- Kwota dla mnie nieosiągalna. Terapia nie jest refundowana przez NFZ. W rehabilitacji Wiktorki konieczne jest kompleksowe, wielotorowe podejście, ponieważ jej rozwój jest procesem złożonym i wieloetapowym. Mnie z moich skromnych dochodów pochodzących z zasiłków bardzo trudno wygospodarować wszystkie konieczne opłaty. Na wiele rzeczy nas nie stać. Jakiś czas temu zmuszona byłam zrezygnować z pracy zarobkowej, by móc opiekować się wnuczką. Niestety nie stać mnie na taki zakres terapii, który gwarantuje przynajmniej zahamowanie postępowania choroby u Wikusi - przyznaje babcia Wiktorii.

 

Dlatego też ruszyła akcja zbiórki pieniędzy na rehabilitację dla niepełnosprawnej Wiktorii. Przyłączyli się do nie także polscy biegacze, którzy w ramach ogólnoświatowego przedsięwzięcia pn. Wings for Life World Run 2021, pobiegną dla Wiktorii w norweskim Oslo.

 

- Biegniemy dla tych, którzy biec nie mogą. Wings jest stworzony po to, by wspierać osoby z porażeniem rdzenia kręgowego. W najbliższą niedzielę, 9 maja, będziemy wspierać Wiktorię, dziewczynkę z porażeniem mózgowym, która wraz z babcią zbiera środki na całoroczną rehabilitację w Polsce - zachęcają polscy biegacze.

(alf)

 

 


Tagi: pomagamy

Czytaj również

POLUB NAS NA FACEBOOK